Ako sa správne rozcvičiť, a tak predísť zraneniam?

Posilňovanie
Pridané 18. apríl 2014, 10:02, autor: AT Simon K.

Hoci je rozcvička, či už pred tréningom v posilňovni alebo pred vykonávaním akéhokoľvek športu veľmi dôležitá, veľa ľudí ju niekedy zanedbá, prípadne nerobí vôbec. Vrhnúť sa hneď po vstupe do fitka na činky alebo promptné obsadenie benchovej lavice je síce lákavé, ale zanedbanie rozcvičky môže mať za následok, že po prvej sérii bude človek nútený fitko kvôli zraneniu opustiť.

 

Ako sa správne rozcvičiť, a tak predísť zraneniam?

 

Aké sú výhody rozcvičky pred tréningom?

 

Zahriate svalstvo - Zahriate svaly sú schopné silnejšej kontrakcie a rýchlejšieho uvoľnenia. Zároveň je riziko natiahnutia zahriateho svalu výrazne nižšie.

Zvýšená telesná teplota - Výsledkom je zvýšená elasticita svalov a znížené riziko natiahnutia svalu.

Rozšírenie ciev - Zlepšenie krvného obehu a menšia záťaž na srdce.

Zvýšená teplota krvi - Teplota krvi sa zvyšuje, keď krv prúdi svalmi, čo oslabuje väzbu medzi kyslíkom a hemoglobínom a kyslík je pre svaly dostupnejší, čo môže zlepšiť výdrž.

Väčšia dráha pohybu - Dráha pohybu okolo kĺbu je zväčšená. Ak chceme z cvičenia vyťažiť čo najviac, je dôležité vykonávať úplnú dráhu pohybu u každého cviku (pokiaľ sa teda nejedná o čiastkové cviky ako doťahy od kolien atď).

Hormonálne zmeny - Zvýšená produkcia hormónov, zodpovedných za produkciu energie.

Psychická príprava - Rozcvička môže pomôcť správne nás naladiť na tréning.

 

Ako sa teda správne pred tréningom rozcvičiť? Možností je naozaj veľa, takže každý môže uplatniť svoju fantáziu a skúsenosti.  V otázke, či je vhodnejší dynamický alebo statický strečing sa názory rôznia. Niektorí odborníci/experti tvrdia, že statický strečing pred tréningom svaly a tkanivo okolo kĺbu oslabí, čo ma za následok zníženie výkonu a môže zvýšiť riziko zranenia. Zároveň by však statický strečing po tréningu, kedy sú už svaly dostatočne zahriate a nečaká ich ďalšia práca, mal napomáhať v regenerácii. Dynamický strečing by mal naopak pred tréningom nakopnúť nervový systém a dočasne zlepšiť výkonnosť. Ale ako bolo spomenuté, názory sa rôznia, a preto by si každý mal vyskúšať, čo mu najviac sedí. Dobrý kompromis môže byť pár minút aeróbnej aktivity na páse, nasledovanej dynamickou rozcvičkou a nakoniec statickým strečingom, kedy sú už svaly zahriate.

 

Ako sa správne rozcvičiť, a tak predísť zraneniam?

 

Pre inšpiráciu prikladáme jednoduchú rozcvičku celého tela od šikovného youtubera Omara Isufa (mimochodom vtipný, sympatický človek s kvalitnými informáciami z oblasti tréningov a výživy, určite odoberaj novinky), ktorá nezaberie veľa času a pripraví vás na cvičenie (vy sami viete, ktorým partiám treba venovať viac pozornosti, ale ak sa neviete rozhodnúť, ako sa rozcvičiť, toto video vás môže inšpirovať).

 

 

Ďalšie dve výborné videá, tentokrát od  Matt Ogusa. Určite si nájdi čas na zhliadnutie videí a inšpiruj sa niektorými prvkami! Okrem týchto videí sa skús pozrieť na youtube channel Joe DeFranca a Smitty Diesela.

 

 

 

Spomeňme ešte tri jednoduché pomôcky, ktoré atléti využívajú v rámci rozcvičky, počas rehabilitácie, vo voľnom čase. Zaregistroval ste ich určite aj vo videách vyššie, takže poďme si priblížiť ich využitie.

 

1. Foam roller (penový valec)

 

Ako sa správne rozcvičiť, a tak predísť zraneniam?

 

Penový valec je jednoduchá pomôcka, ktorá pomáha uvoľniť stuhnuté svalstvo. Aplikovaním tlaku na určité miesta dochádza k uvoľnovaniu "svalových uzlov", čo sú bolestivé miesta vo svaloch. Tieto uzly môžu obmedzovať prietok krvi vo svaloch a tým pádom nedovoľujú svalu pracovať naplno, čo má za následok pokles výkonu. Samotný strečing nedokáže efektívne tieto miesta uvoľniť, preto je foam roller efektívnou pomôckou, ktorá sa dá využiť kedykoľvek a kdekoľvek a môže nám pomôcť cítiť sa lepšie a zároveň zlepšiť športový výkon.

Pre návod ako správne foam roller používať, prikladáme video (opäť od Omara Isufa).

 

 

 

2. Resistance bands (gumy) 

 

Ako sa správne rozcvičiť, a tak predísť zraneniam?

 

Sú tiež vynikajúcou voľbou pri kvalitnej rozcvičke. Prikladáme video, v ktorom zistíš, ako gumy správne využiť, najmä pri populárnych, ľahko zraniteľných ramenách. Okrem toho ti však gumy poslúžia aj v rámci tréningu, napríklad pri benchpresse, kde môžeš sťažiť/zjednodušiť časť pohybu. Druhy sú rôzne a samozrejme sa líši aj cena. Tu už záleží, na čo konkrétne budeš gumy využívať.

 

 

 

3. Lacrosse/Massage/Rehab balls (masážne loptičky)

 

Ako sa správne rozcvičiť, a tak predísť zraneniam?

 

Nech ich nazveme už akokoľvek, sú to malé, nenápadné, no veľmi účinné pomôcky, ktoré ti pomôžu pri uvoľnení svalov a k zlepšeniu mobility či prevencii zranení. Myofasciálna masáž ti určite pomôže, takže aj keď po prvom otestovaní loptičky budeš možno kričať takou tou zdravou bolesťou, vytrvaj a výsledky sa dostavia.

 

 

Ako sa správne rozcvičiť, a tak predísť zraneniam?

 

Ak niektoré z našich tipov zaradíš do tvojej rozcvičky, nielen že sa budeš určite lepšie cítiť a budeš menej "rozbitý", je dosť reálne, že tvoje výkony pôjdu nahor

Ak sa ti článok páči, podpor ho: