Intermittent Fasting (prerušované hladovanie) - Kľúč k dokonalej postave? #2

Strava
Pridané 20. apríl 2014, 11:03, autor: Simon K.

V našom prvom dieli o Intermittent Fastingu sme si priblížili základné pojmy súvisiace s IF. Dnes sa zameriame na výhody, nevýhody, osobné skúsenosti, presnejšie objasnenia a konkrétny protokol Leangains.

 

Pokračujme a prejdime rovno k výhodám IF:

1. Vyššia efektivita pri strate tuku a naberaní svalovej hmoty: toto je uskutočnené zlepšením inzulínovej citlivosti, čo sa deje práve pri IF. Ak sa tvoja inzulínová citlivosť zvýši, v podstate to znamená, že tvoje telo dokáže oveľa lepšie využiť a reagovať na živiny – obzvlášť sacharidy. Tým pádom tu obecne ide o lepšie spaľovanie tukov a budovanie svalstva.

2. Je to dobré pre tvoje zdravie: ďalšia zo skvelých výhod zvýšenia inzulínovej citlivosti a schopnosti tela lepšie reagovať na sacharidy, je pokles hodnôt lipidov v krvi, okrem toho zlepšenie metabolizmu cukrov v krvi, čo je výsledok nie konštantne vysokej hladiny cukrov (čo sa deje pri konzumácií sacharidov počas dňa), čiže to všetko vedie k zlepšeniu zdravia, zníženie chorôb, LDL cholesterolu a kardiovaskulárnych chorôb.

3. Možnosť zníženia výskytu rakoviny: už existujú dôkazy a štúdie, ktoré poukazujú, že IF je takisto efektívne pri znížení rakovinotvorných buniek.

4. Zvýšenie rastového hormónu: Jeden z najväčších benefitov, zvyšovanie rastového hormónu počas fasting

fázy. Chceš znížiť tuk, no zároveň nestratiť svalovú hmotu? To je to, na čom sa podieľa rastový hormón.

5. Zlepšenie mozgovej aktivity a činnosti mozgu: rovnako, ako zníženie šancí na Alzhaimerovu, či Parkinsonovu chorobu, IF preukázalo zlepšenie činnosti mozgu a celkové zlepšenie zdravia.

 

Intermittent Fasting (prerušované hladovanie) - Kľúč k dokonalej postave? #2

 

6. Menší pocit hladu, popri strate tuku: áno, prekvapenie. Prvých pár týždňov to môže byť pri IF náročné. Dodržiaval si niekoľko rokov návyky, kedy si jedol niekoľkokrát denne, raňajkoval si a tak po začatí s IF si tvoje telo môže povedať „čo sa to deje?!“ Tvoje telo bude potrebovať nejaký čas adaptovať sa, pre niektorých ľudí to môže byť len pár dní a prejdú si tým absolútne v pohode, u niekoho sa môže prejaviť obrovský hlad, možno bolesť hlavy, ale telo je fascinujúce, a ak dáš IF šancu, určite sa adaptuje novým situáciam.

7. Je to zábava: buďme úprimní, jedenie veľkých skvelých jedál vyhráva nad jedením malých jedál, po ktorých si aj tak onedlho hladný. Predstav si ako ješ 6-7 malých jedál, keď chceš stratiť tuk. Tie jedlá sú pravdepodobne fakt malé a nenasýtia ťa a na konci dňa skončíš hladný. Navyše feeding v tréningové dni je naozaj extra zábava, pretože máš povolený „refeed“ so sacharidmi, čo je ďalší super dôvod tešiť sa na tréning a vychutnať si následne veľké jedlo po ňom. Môžeš jesť veľké jedlá a pritom zostať štíhly.

Ďalšie výhody: Udržiavanie svalovej hmoty, znižovanie negatívnych dopadov na starnutie, vylepšenie svalovej syntézy bielkovín, zvyšovanie hodnôt norepinephrínu, zlepšenie duševnej pohody, menej stresujúcich „musím sa najesť, lebo prídem o svaly“ momentov a oveľa viac voľného času vďaka neustálej starostlivosti, minimálne o proteinové šejky, každú chvíľu a nosenie niekoľkých misiek s jedlom, keď ideš preč z domu na pol dňa. Žiadne jedlá, ktoré sú skôr ako predjedlo, ktoré ťa nezasýtia, akurát ti spraví chute na ďalšie jedlo.

 

Teraz je čas, aby sme sa pozreli na celú problematiku IF (Leangains) trošku podrobnejšie.

 

Intermittent Fasting (prerušované hladovanie) - Kľúč k dokonalej postave? #2

L E A N G A I N S

 

LEANGAINS je jedinečný prístup k tréningu a stravovaniu. Tento systém zahŕňa fasting a silový tréning tak, aby dochádzalo k redukovaniu tuku a zároveň naberaniu svalovej hmoty. To je vykonané prepínaním medzi fasting a feeding periódou. Je to typ Intermittent Fastingu, ktorý bol vybudovaný dokopy po rokoch skúmania výsledkov vedcov pre stratu tuku, budovanie svalstva, tréningu a fastingu, vlastných skúseností Martina Berkhana a aktuálnych skúseností pri práci so stovkami jeho klientov za posledných niekoľko rokov. Martin zo začiatku veľmi váhal o napísaní a predstavení Intermittent Fastingu, resp. Leangains. Tento koncept je tak radikálne odlišný od väčšiny stravovacích návykov a myslel si, že bude takmer nemožné zmeniť vnímanie ľudí na výživu a stravovanie pomocou len niekoľkých článkov. Na oficiálnej stránke leangains môžete nájsť tony materiálov, reálnych štúdií, pred-po obrázkov ľudí, ktorí skúšali IF/LG s vynikajúcimi výsledkami, dokonca Martinovu osobnú dokumentáciu jeho transformácie z tučného, 90kg decka na človeka s kvalitnou hmotou a nízkym percenom telesného tuku.

„Dosiahnuť postavú akú mám teraz, musel som zmeniť môj pohľad na stravovanie, kompletne.“ - Martin Berkhan.

 

V prvom dieli sme si priblížili pojmy fasting a feeding a celkový Intermittent Fasting. Teraz si podrobne popíšeme jeden z najznámejších a najrozšírenejších IF protokolov, leangains. Skutočnosti budem parafrázovať od M. Berkhana.

Fasting & Feeding: Môj názor je, že fáza fastingu by mala trvať počas noci a počas ranných hodín, resp. doobeda. Ideálne by mal byť fasting prelomený okolo poobedia. Avšak fasting môže byť prelomený aj v neskoršej fáze dňa, to záleží na tvojich osobných preferenciách a dennej rutine. Ja osobne som zvyknutý so skončením fastingu okolo 16-18 hodiny, pretože pracujem dlho a vstávam o dosť neskôr, než väčšina pracujúcich ľudí. Odporúčanie pre fasting v prvej časti dňa je skôr zo sociálnych a praktických dôvodov. Väčšine ľudí totižto vyhovuje nejesť bezprostredne po prebudení a naopak zaspávať najedený. Práve odpoludnie a večere sú vhodné pre odpočinok a jedlo. Takže preto, aby bol tento systém stravovania pre ľudí prijatelnejší, rozhodol som sa, že fázu feedingu dám dopoludnia a večer – tak je to lepšie pre väčšinu z nás.

 

Intermittent Fasting (prerušované hladovanie) - Kľúč k dokonalej postave? #2

 

Protokoly: Pracujem so štyrmi odlišnými protokolmi, závisiac od toho, čo moji klienti očakávajú. Rozdiel je hlavne v tom, či budú jesť jedno alebo dve, či tri jedlá po tréningu.

 

 

1. TŔENING NALAČNO


Tréning začína na prázdny žalúdok, po dávke 10g BCAATáto dávka BCAA nie je počítaná a nezahajuje feeding fázu! Technicky, tréning nie je úplne nalačno. Prijatie bielkovín pred tréningom a ich stimulačný účinok pre syntézu bielkovín a metabolizmus, je zásadný pre optimálne výsledky. 8 hodinová fáza feedingu začína potréningovým jedlom.

Príklad:
11h – 12h alebo 5-15 minút pred tréningom: 10g BCAA
12h -13h: tréning 13h: potréningové jedlo (najväčšie jedlo dňa)
16h: druhé jedlo 21h: posledné jedlo pred fastingom
 

2. RANNÝ TRÉNING NALAČNO


Toto je plán pre človeka, ktorý trénuje skoro ráno a preferuje feeding fázu poobede a neskôr.

Príklad: 
6h: 5 až 15 minút pred tréningom – 10g BCAA. 
6h – 7h: tréning
8h: 10g BCAA 
10h: 10g BCAA 
12h – 13h: „skutočné“ potréningové jedlo (najväčšie jedlo dňa). Začiatok 8 hodinového jedenia. 
20:00 až 21:00: posledné jedlo pred fastingom

 

Intermittent Fasting (prerušované hladovanie) - Kľúč k dokonalej postave? #2

 

3. JEDNO PREDTRÉNINGOVÉ JEDLO


Toto je najbežnejší protokol, najmä pre mladých ľudí, ktorí chodia do školy a majú flexibilný čas.

Príklad:
12h – 13h alebo okolo obeda/napoludnie: predtréningové jedlo, približne 20-25% z celkového denného príjmu kalórií 
15h – 16h: tréning by mal zakat pár hodín po predtréningovom jedle
16h – 17h: potréningové jedlo (najväčšie)
20h – 21h: posledné jedlo pred spaním

 

4. DVE PREDTRÉNINGOVÉ JEDLÁ


Zvyčajný protokol pre ľudí s normálnou pracovnou dobou.

Príklad:
12h – 13h alebo okolo obeda/napoludnie: predtréningové jedlo, približne 20-25% z celkového denného priímu kalórií

16h – 17h: predtréningové jedlo. Približne rovnaké, ako prvé jedlo
20h – 21h: potréningové jedlo (najväčšie)

 

Intermittent Fasting (prerušované hladovanie) - Kľúč k dokonalej postave? #2
 

Kľúčové body LEANGAINS

* Neprijímať žiadne kalórie počas fastingu. Káva, čaje, umelé sladidlo, žuvačky bez cukru sú v poriadku (aj keď môžu obsahovať minimálne množstvo kalórií, fasting nám nerarušia). Polovička až jedna čajová lyžička mlieka do kávy je tiež v poriadku.
* Fasting je skvelá doba robiť niečo produktívne, učiť sa, pracovať. Len tak neseď, nenuď sa a nemysli na jedlo.
* Frekvencia jedál počas feedingu nie je až taká podstatná. Avšak väčšina ľudí, vrátane mňa, preferuje jedlo 3x denne.
* Väčšina denného príjmu kalórií je prijatá v potréningovom jedle. V závislosti na protokole, to znamená približne 95-99% (tréning nalačno), 80% (jedno predtréningové jedlo), 60% (dve predtréningové jedlá).
* Doba feedingu by mala byť zväčša v rovnakom čase, kvôli hormonálnym zvyklostiam na jedlo. Máme tendenciu byť hladní, keď nastane doba, kedy sme zvyknutí jesť, navyše udržiavanie časových zvyklostí je jednoduchšie.
* V netréningových dňoch by malo byť prvé jedlo zároveň to najväčšie, kdežto v dňoch tréningových, je to práve jedlo potréningové. Hrubým odhadom by prvé jedlo v netréningové dni malo obsahovať cca 35-40% celkového denného príjmu kalórií. Toto jedlo by malo byť hlavne bohaté na bielkoviny.
* Keď pracujem s klientami, vždy sa snažíme prísť na nejaký kompromis, ohľadom vyššie uvedenej veci. Niektorí ľudia si šetria najväčšie jedlo v netréningový deň na večeru s rodinou, namiesto toho, aby mali výdatný, veľký obed. A to je podľa mňa v poriadku, ak ich to robí šťastnejšími a lepšie sa im doržuje stravovanie, nie je v tom žiadny problém. Je to otázka preferencií.
* Živiny a kalórie sa vždy striedajú/cyklujú v priebehu týždňa. Záleží na tom, čo je vašim primárnym cieľom: chudnutie, naberanie svalovej hmoty, alebo rekompozícia tela. Obecne sa dá povedať, že príjem kalórií bude väčší v tréningové dni. V dňoch odpočinkových, sú sacharidy nízko a tuky vyššie. Bielkoviny držíme vysoko vždy, či sa jedná o tréningový, alebo netréningový deň.
* Základné doplnky, ktoré odporúčam: multivitamíin, rybí tuk, vitamín D, vápnik…
* V tréningoch nalačno odporúčam BCAA. 10g BCAA neprelomí tvoj fasting. BCAA dávame kvôli stimulovanie svalovej syntézy a prevencii proti potenciálnemu rozpadu svalov. (Pri kvalitnej strave a dostatočnom kalorickom nadbytku sú viac-menej zbytočné a opäť je to otázka osobných preferencií). Feeding doba sa tak začne potréningovým šejkom, resp. najväčším, potréningovým jedlom (jednoducho kalóriami).
* Ľudia sa ma občas pýtajú, ktorý protokol je najlepší. Zvyknem odpovedať, že najlepší protokol je ten, ktorý vyhovuje tvojmu dennému režimu a tréningovým preferenciám. Keď s klientami pracujem, vyberám im protokol ja. Ak pracujú od 9 do 17 a jedinou možnosťou je trénovať po práci, tak tréning nalačno moc neprospeje. Lepší bude v tom prípade protokol s jedným, alebo dvomi jedlami pred tréningom.
* Dokonca z fyziologického hľadiska má každý protokol svoje vlastné výhody. Mám na mysli výdody v oblasti pojmov ako rozdelenie živín, strata tuku alebo nárast svalov. To by si však zaslúžilo samostatný článok.
* Nemal by si mať veľké percentu telesného tuku, pri začatí s leangains, 10-12% je absolútne v poriadku. Menší bodyfat vedie k lepšej inzulínovej odozve. Ak si správne nastavíš kalórie, samozrejme môžeš začať s LG aj keď máš vyššie percento telesného tuku.
* Ďalší veľmi dôležitý aspekt úspechu je tréning. Ak trénuješ ako idiot, nemôžeš čakať dobré výsledky s týmto systémom.

 

Intermittent Fasting (prerušované hladovanie) - Kľúč k dokonalej postave? #2

 

Poďme si to zhrnúť. LEANGAINS v podaní Martina a jeho klientov:

Fasting mám teda 16 hodín, feeding 8 hodín. Každý deň. Tieto hodiny, resp. čas je rozvrhnutý medzi tréningom, strategicky naplánovaný, aby som prijal väčšinu kalórií v potréningovom okne. Preruším fasting zhruba 2 hodiny pred tréningom, potom mám tréning a po tréningu zjem zvyšok kalórií, rozdelených zvyčajne do 2 jedál. Umiestnenie najväčšieho jedla práve po tréningu, kedy tvoje svaly sú najviac citlivé (reagujúce) a vytváraš ideálnu situáciu pre svalovú hypertrofiu. Skombinované so zlepšenou inzulínovou citlivosťou z fastingu si môžeš byť istý, že potréningové kalórie sú výborne využité na stavbu, resp. prestavbu “materiálu” svalov a zlepšenú regeneráciu po tréningu. Viac kalórií, keď ich potrebuješ, menej, kedy ich nepotrebuješ až toľko. To je také gro protokolu. U pár ľudí som sa stretol s bolesťou hlavy počas fastingu, u vačšiny však nie. Telu potrvá "prenastaviť sa", a tak s tým môže mať niekto pár dní problém. Ale nebojte sa, nezomierate.

 

Pár riadkov na záver:
Martin má rád svoju prácu ale nenávidí jednu vec na priemysle, v ktorom pracuje. Médiá, ktoré dookola opakujú a podávaju dezinformácie v takom počte a intenzite, až im človek verí, že sú a musia byť pravdivé. Väčšina ľúdí, ktorí sa angažujú v tréningoch či strave veria prevažne rovnakým veciam, a to práve vyššie spomínaným, dookola sa opakujúcim mýtom. Toto všetko nie sú Berkhanove ani nikoho iného názory, ani teória. Sú to všetko vedecky podložené fakty, aplikované do praxe.

 

Prejdime však k tým menej oficiálnym skutočnostiam, mojim pohľadom, skúsenostiam, radám, myšlienkam, pocitom, dojmom a k tomu, čo si treba uvedomiť.

 

Tento článok nehovorí o tom, že IF je jediný spôsob, ako dosiahnuť svoj cieľ. Takisto tento článok nie je písaný odborným štýlom, ktorý by adresoval každú jednu vetu na nejakú štúdiu. Aj keď by sa to týmto štýlom samozrejme dalo. Neodsudzuj niečo len pre to, že to nepoznáš, zdá sa ti to divné, alebo z iných obmedzených dôvodov.

Osobne som IF neriešil, síce som ho registroval, ale nezaujímalo ma to. Jedného dňa som si sadol k pár článkom, zahraničným fóram a tento systém vyskúšal. Teraz, približne po roku a pol stravovania sa týmto spôsobom, môžem povedať, že je to pre mňa tá správna cesta a ku klasickému štýlu stravovania sa už nevrátim. Som si takmer istý, že ak začneš fungovať na IF, budeš sa snažiť dodržiavať napríklad leangains presne. Až časom zistíš, že IF je životný štýl, ktorý je maximálne prispôsobiteľný tvojmu sociálnemu životu.

Intermittent Fasting je veľmi efektívna, zaujímavá a hlavne “fresh” cesta popri posilňovaní. Má niekoľko skvelých benefitov, mnohé také, ktoré sú kľúčové v užívaní si života, bez plánovania si jedál, nehovoriac o zlepšení inzulínovej citlivosti a mnohých pozitívach v oblasti stravovania. IF je jednoduchý, flexibilný štýl stravovania, takže si ho užívajte a využite jeho flexibilitu.

Ten najlepší štýl stravovania je taký, ktorý vieš robiť dlhodobo a robí ťa to lepším a šťastnejším.

Ak ťa koncept IF zaujal, chcel by som ťa povzbudiť IF určite aspoň vyskúsať! Nič tým nestratíš. Ktovie, možno skončíš pri Leangains a zamiluješ si ho tak, ako Martin Berkhan tento proteínový cheescake.

 

Intermittent Fasting (prerušované hladovanie) - Kľúč k dokonalej postave? #2

 

IF sa môže zdať mnohým zložité, ale opak je pravdou. Ľudia v ich začiatkoch s IF riešia naozaj mnohokrát hlúposti a pikodetaily. Môžem si dať počas fastingu vodu? Môžem si umývať zuby so zubnou pastou, nenaruším tým fasting? Môžem si dať toto a tamto? Za seba viem povedať, že je to normálne (ok, to s vodou a pastou nie), tiež som často riešil veci, ktoré boli nepodstatné. Fasting som mával presných 16-hodín a akonáhle odbila 16-ta hodina, vrhol som sa na jedlo. Toto však určite nie je tá sloboda, o ktorej som písal v prvom dieli, však? IF ťa ale donúti sa zamyslieť nad rôznymi stravovacími metódami a po nejakom čase si uvedomíš mnohé skutočnosti a z celej problematiky IF a stravovania si vezmeš to podstatné. Už ani ja sám po zhruba roku a pol niektoré faktory IF nevyužívam, niektoré ano, alebo ich mám jemne upravené. Ale o strave toho viem dostatok, a preto si to môžem dovoliť. Dôležité sú tie základy a z každého typu stravovania sa dá do svojho lifestyle-u zasadiť to, čo ti sedí.

 

Po osvojení si IF, resp. leangains prídeš na množstvo, ale naozaj množstvo vecí, ktoré ťa doslova osvietia. Nebudeš už viac otrokom jedla, zistíš, že rekordy v posilke sa dajú lámať aj nalačno, presvedčíš sa, že nemusíš jesť tých hlúpych 8 jedál denne. Začneš si osvojovať kalorický príjem a všetko okolo neho. Áno, jednou z tých dôležitých vecí je, pre mnohých doslova magické slovo, KALÓRIA. A Intermittent Fasting nie je tiež žiadny zázrak. IF neničí základné princípy (tie pravdivé, nie tie mýtusy). Je to len spôsob, ako zmeniť životný štýl spojený s posilňovaním, k lepšiemu.

 

Každý chce žiť zdravo (teda aspoň tí, čo čítajú fitcult). Ale povedze mi, aký zmysel má toto zdravé stravovanie a zdravý životný štýl, keď človeku desaťročia tlačia do hlavy stále dookola opakujúce sa hlúposti?! Stačí sa naučiť pár základov a na nich stavať. Kto to ešte nespravil, odporúčam prečítať si všetky články v sekcii STRAVA a najmä si prejsť dôležitosť výživového rebríčka, ktorý postupne dávame dokopy.

 

Intermittent Fasting (prerušované hladovanie) - Kľúč k dokonalej postave? #2

 

Už to vidím. TOĽKOTO ľudí, ktorých doslova ubíja to, že si pri blížiacom sa lete nebudú môcť dovoliť skočiť na zmrzlinu. "Pôjdem do tuku!!!", "Zmrzlina? Zbláznil si sa?"... Prosím vás pekne, ak väčšinu, (80-90%) kalorického príjmu tvoria nutrične hodnotné makroživiny (bielkoviny, sacharidy, tuky), doplnené pochopiteľne o mikronutrienty a vlákninu v dostatočnom množstve, dajte si ČOKOĽVEK na čo máte chuť. Ja viem, že je to neuveriteľné po tom, ako na každej druhej bullshit bodybuilding stránke čítate, ako nemáte jesť toto, pri ďalšej skvelej diéte vylúčte z jedálnička túto surovinu, pri tejto unikátnej diéte musíte však vylúčiť tamto... HLÚPOSŤ. Jedna potravina z vás nespraví fitness modela/modelku, či ju z jedálnička vylúčite, alebo naopak, pridáte. Ak splníte podmienky, ktoré som písal o pár riadkov vyššie, je jedno, úplne jedno, či zostatkové kalórie doplníte zmrzlinou, čokoládou, palacinkami či tým, čo máte radi. Ak to sedí do vášho kalorického príjmu, ktorý máte upravený na vami požadovaný cieľ (priberanie/udržiavanie/chudnutie), zjedzte to!

 

Intermittent Fasting (prerušované hladovanie) - Kľúč k dokonalej postave? #2

 

S veľkou chuťou a bez výčitiek. Viem, že stále mnohí nevedia a možno nechcú vedieť tieto základné veci, ktoré jednoducho platia, ale je to tak. Nemusíte jesť denno-denne kuracie prsia na vode s ryžou a brokolicou 6x denne, naozaj nie. Samozrejme však nechcem, aby ste to pochopili zle. Tieto "clean/kulturistické" jedlá nie sú zlé! To netvrdím a ani tvrdiť nebudem. Potrebných (80-90%) kvalitných živín ťažko prijmete zo zmrzliny či palaciniek, takisto vlákniny v zmrzke asi moc nie je, však? Všetky nutrične významné jedlá sú tie, na ktorých staviam svoj jedálniček aj ja - pochopiteľne. Hitnúť potrebný počet kalórií, bielkovín, sacharidov a tukov je nutné. Tu prichádzajú na rad vločky, ryža, zemiaky (u mňa najmä sladké), vajcia, mäso, proteín, ryby, syr, tvaroh, cottage, orechy, ovocie, zelenina a i., ktoré tvoria drvivú väčšinu príjmu kalórií.

 

Intermittent Fasting (prerušované hladovanie) - Kľúč k dokonalej postave? #2

 

Ak sa tak udeje, doplním ostatok čím chcem. Zmrzlina? Áno, bežný doplnok v mojom jedálničku vo večerných hodinách (snáď po všetkých článkoch, ktoré nájdete na fitculte) sa už nenájde nikto, kto bude čarovnú šiestu hodinu večer zaklínať a hovoriť o nej ako o čase, kedy všetko čo zjeme, ide do tuku). Som o niečo horší ako ty, lebo zostávajúce kalórie som nevyplnil brokolicou a mäsom na vode, alebo tilapiou? Nie, nie som. Takisto platí, že je to vec osobných preferencií. Ak sa jednoducho cítiš lepšie, ak všetky kalórie prijmeš z "clean" jedál, nech sa páči.

Spomínam kalórie, zasadenie týchto kalórii do príjmu a doplnení ostatných kcal čímkoľvek a áno, ja viem, že už zasahujem do problematiky IIFYM (If It Fits Your Macros). Ale nedalo mi nespomenúť to, čo jednoducho funguje a platí.

 

Takže ak chceš mať TeloJakPán, nauč sa s nami základy, ktoré ťa dovedú k tvojim cieľom, osvoj si ich a hor sa na dlhú cestu za dobrou postavou a lepším životným štýlom. Všetko potrebné nájdeš v spomínanej sekcii STRAVA na fitculte. Informácie, ktoré máš zadarmo, sú relevantné a záleží len od teba, či chceš niečo so sebou robiť a niečo dosiahnuť. Zabudni na marketingové hlúposti, extra zovšeobecnené programy (pardon, efektívne systémy), s ktorými schudneš 6kg tuku či si chlap, žena alebo kôň. A to všetko bez tréningu. Veď načo cvičiť? A nezabudni si objednať fajnové nefungujúce muscle max extra anabolic spaľovače tukov, rovno 2 balenia, keď ide to leto.

 

Tento skvostný RANT je nutné ukončiť. Ja len dúfam, že základné princípy si osvojí viac a viac ľudí a nastane deň, kedy ľudia (nielen Slováci a Česi) nebudú veriť dezinformáciam šíriacim sa vo fitness priemysle, ale namiesto toho si overia, alebo vyskúšajú fakty, ktoré jednoducho nie sú čarovné a nijakým spôsobom divné, ale len a len pravdivé. Aj keď viem, že sa nájdu stále zatrpknutí jedinci a hlúpe články s tutti-frutti diétami, ale ak bude existovať viac a viac ľudí, ktorí pochopia, o čom celé stravovanie je, bude to úplne stačiť. Kto sa dostal až sem, gratulujem.

Ak sa ti článok páči, podpor ho:
Diskusia
Diskusia je len pre prihlásených
38 komentárov
Zoradiť komentáre podľa obľúbenosti času pridania
22. apríl 2014, 22:28

kedze idem nejaky mix IIFYM a IF musim reagovat na niektorich tu aj ked sa nerad staram do inych :D

Lucas:
akych 13 000 kalorii chces "sezrat"? Asi ani nevies co je to kaloria a nic ti nehovori kaloricky prijem a vydaj, ked hovoris o cisle 13 000 kalori. A to ze su na fotkach chudy asi je preto, ze mali nizsi kaloricky prijem nez vydaj. Takze si daj tu satku co mas na hlave na fotke dole, lebo ti neprudi krv do mozgu. si to ani neskusil ani neviem o co ide pomaly a ides mudrovat, typycky ćech

Zuzanka:
zdravsie zit je odopierat si 90% potravin? raw vegan tell me more. pribrala si 20kg ked si nabehla na IF? Ty kkt na tebe by sa mali robit vyskumy, lebo si asi prva a posledna. To nahle pribratie bolo asi preto lebo si si dosrala meabolizmus tou tvojov zdravou RAW VEGAN HEALTHY stravou xD 2000 kcal = 20 bananov? :D ty co si opica? Poznas aj ine jedlo nez RAWVEGAN orechy a banany? asi nie. 2000 kcal = celodenne jedenie? :D To zjem tak v dvoch poriach jedla a som hladny. Ale chapem ta ked mas uplneee MIMO tvoj metabolizmus, ktory nechape tym zdravim aktivnym kaloriam 1000kcal denne pre aktivnu zenu.. mozno pre anorekticku akurat tak.

Cawte a prispievajte radcsej na EMA a EVA stranka a dietky.

58 Odpovedať · Nahlásiť
23. apríl 2014, 16:34

To Lucas Taldik and Zuzana Mianská. Ako prvé by som chcel reagovať na IF a o tým že, mi to zmenilo život od základu. Tým že sa mi zlepšilo trávenie a plynatosť zmizla. Ďalšia dobrá vlastnosť je že mam plno energie a nie som unavený, ako za čias kedy som sa snažil pribrať a jedol 7x denne. Ďalej vďačím tomuto štýlu za to že som sa naučil trackovat si kalórie a stala sa z toho pre mňa zábavka, kvôli tomu že mám svoj jedálniček pod kontrolou a neprejedám sa celan vecami, o ktorých som si myslel že môžem zjesť na kg a nepriberiem do tuku. A práve kvôli tomu mi to otvorilo oči, že to je všetko o kalóriách a nie potravinách.
Zuzana úplne chápem Patovu reakciu na to, že sa začal navážať na rawvegan a to preto lebo si sa začala navážať na IF, ktoré praktizuje on a dosahuje výsledky...
Neviem ako si si nastavila kcal, ale ak si ich mala nízko tak sa ľahko stane že si rozhádžeš metabolizmus a aj hormonálnu sústavu. Tak asi preto máš s tým zlú skúsenosť. A ja osobne som za to, aby človek jedol mäso, pretože je všežravec...
Lucas skús si prečítať to IF ešte raz a možno pochopíš o čo tu ide. ;-) Je to štýl založený na Paleo diéte a tá už má nejaké "renomé" resp. že funguje.
A pochybujem ak by niekto bol hacknuty na tvoj FB, tak posledne čo by chcel, by bolo si naťukať fitcult a dával by tu negatívne názory. Vyskúšaj si to a až potom prosím ťa píš niečo negatívne. To ako keby som ja začal nadávať na octáviu, ktorú som nikdy nešoféroval, lebo Jožko, Ferko si povie svoj negatívny názor a to je všetko, ale tie pozitívne budem ignorovať... ;-)

8 Odpovedať · Nahlásiť
23. apríl 2014, 23:04

ok aspon trochu normalni odpoved. Co jsem chtěl. A ted už se nesnažíš přibrat? Já nevim já teda jím tím starým systémem a právě kvůli tomu že jim častu si myslim že mám energii dostatek... Co je trackovat si kalorie? Jidelnicek muzes mit pod kontrolou i pri normalnim stravovani!? Takže všechno je o kaloriích a ne potravinách? wtf, takze podle tebe je vlastne uplne jedno co zeru a záleží jen na kaloriích jo ? :D
//Já snad říkám že nefunguje? Já sem cca pochopil o co de akorát jsem se chtěl možná dost blbým způsobem zeptat na některé věci které mi přišli dost divné nebo se nepsaly ve článku. ....omfg mě nikdo fb nehacknul ježiši. Já jsem hacknul tendle fb a použil ho abych mohl psát sem protože sem nechtěl psát s real jménem - nezapomente ted vsichni kreteni psat naky sracky ze nedokazu psat ani realnym jmenem. Hlavne se vsichni prvne podívejte kdo je na fotce co to je za profil a podle toho sudte dementi, místo toho aby psaly k věci a ne o hovnách. nejsem žádná vyjebaná ovce co něco hejtuje jak si asi myslíte

-8 Odpovedať · Nahlásiť
24. apríl 2014, 9:52

Za prve komunikujem s tebou ako človek nie ako s handrou, tak to rob aj ty tak. ;-) Narážam na tvoje spomínané narážky a vulgarizmy. Tak to obmedz a všetci budú k tebe zhovievavý. ;-) Trackovať si kalórie znamená, že si zapisuješ jedlo, ktoré prijmeš a to ti vyhodí kolko kcal si prijal. Existujú na to rôzne stránky napr. najznámejšia je myfitnesspall... A nemám čas si nosiť do školy/brigády 5 dóz a vláčiť to so sebou všade. Ďalšia vec, že jesť každé dve hodiny a stresovať sa že mám vyučovanie a nemôžem sa práve najesť mi za to nestojí. A dokázal som pribrať týmto spôsobom prijímal som denne 3500 kcal v 3 až 4 porciách a úplne ma to oslobodilo od klasických 7x požitých jedál. A vysvetli mi čo tým myslíš, mať pod kontrolou jedálniček pri normálnom stravovaní? Jedna vec je jesť 7x jedlo ktoré je zložene z clean jedál a byť v omyle že z toho priberiem kvalitne ale rátam si iba základné makronutrienty ako sú B,S,T ale potraviny obsahujú aj skryté kalórie, ktoré ty nerátaš a rázom môžeš tvoj prijem prešvihnúť o niekoľko stoviek kcal. To je ten podstatný rozdiel čo učí IF mať svoj jedálniček pod kontrolou a ak sa zmestíš do kcal príjmu tak kľudne si môžeš dopriať aj nejaké to "cheat meal". A áno dá sa stravovať aj cheat jedlom ako mc donald a podobne chujoviny, ale ak si porovnáš koľko si môžeš dať toho cheat jedla a toho clean tak toho clean si môžes dať omnoho viac v rámci kalorického príjmu.

5 Odpovedať · Nahlásiť
24. apríl 2014, 14:57

ok sorry máš pravdu :) No hlavní je aby si snědl určité množství B,S,T na kg/váhy a když tendle příjem z potravin je > než stanovený přibližný výdej tak budu přibírat ne? Tím pádem si přece můžeš udělat svůj vlastní jídelníček a ten dodržovat a mít to pod kontrolou?!

Jedna vec je jesť 7x jedlo ktoré je zložene z clean jedál a byť v omyle že z toho priberiem kvalitne// Proč myslíš že bych z toho nemohl přibrat kvalitně, protože přibírám i tuky?
//ktoré ty nerátaš a rázom môžeš tvoj prijem prešvihnúť o niekoľko stoviek kcal// - proč bych je nemohl rátat? No mě je celkem jedno že můj příjem může přešvihnout o nekolho stoviek kcal. Já jsem docela hubenej a i někdy mi dělá problém sníst všechno abych měl vyší příjem než výdej. Tím pádem sem jen rád když sním víc

-4 Odpovedať · Nahlásiť
24. apríl 2014, 15:25

Som rad že si to pochopil. ;-) Pozri každý m iný metabolizmus, ja ho mam určite pomalší lebo napr. pri 3500 kcal už sa mi robili boky na bruchu. A napríklad pre teba tato hodnota môže byť ideálna, preto treba skúšať na každého platí niečo iné...

2 Odpovedať · Nahlásiť
13. jún 2014, 10:57

mozem odporucit z vlastnej skusenosti..tuk dole, kvalita, sila hore..uplna volnost..a to nocne prejedanie sa po 150kg drepoch milujem ;)

2 Odpovedať · Nahlásiť
22. apríl 2014, 21:26

ked trenujem nalacno, akym spobom mam do seba dostat minimalne 2500 kcal po treningu?

1 Odpovedať · Nahlásiť
František Janejka30. júl 2016, 20:58

250g ovsených vločiek, 400ml mlieka, 3 banány, lyžica arašídového masla, pol odmerky pročáku a bum tadám máš 2500kcal určite dobrých potravín, ktoré po tréningu tvoje telo využije.

1 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
PalY2411. január 2017, 16:41

Ahojte....chcem sa aj ja podelit o zatial kratku skusenost s IF a IIFYM....takze IIFYM som zacal viac-menej (skor viac :))) ) dodrziavat od konca novembra 2016 a IF tyzden pred vianocami...po nekonecnych citaniach clankov a nastavovani makro a kcal a toho vsetkeho som si to nahodil do excelu (vtedy to viem rychlejsie pochopit :)))) a mozem povedat ze som schudol, co bol aj moj plan, kedze som mal nastaveny nizsi prijem kcal...zaciatkom decembra som mal cca 88-89kg (az neskor som zistil ze sa mam vazit rano na lacno :)))),clovek sa uci na vlastnych chybach...a teraz mam 84kg .... fotil som sa na zaciatku tejto cesty a neskor asi po mesiaci a mozem kludne povedat ze krasne vidno ako tuku ubuda a svaly sa formuju...nevidno tam nejaky obrovsky pribitok ale ani ubytok...bolo pre mna neskutocne narocne nemat rano ranajky kedze od malicka som ranajkoval a niekedy to bol masaker pre mna vydrzat nejest cele doobedie ale da sa to...ci je to zdrave alebo nezdrave takto sa stravovat este neviem povedat..ale necitim zatial ani pokles energie, ani malatnost ani nemavam ziadne ine priznaky...a co sa tyka kedy co jest ked trening je vtedy a vtedy...to az nejako nedodrziavam kedze mam pracu kedy mozem skoncit o pol3 ale aj o pol7 vecer, takze jem kedy mi pride...ale v den treningu sa snazim viac sachrov a bielkov a vo volny den viac tukov a menej sachrov...nie vzdy sa to da dodrzat, ale s urcitostou na samom sebe, opakujem na samom sebe, viem povedat ze raz som cvicil a jedol som 5 hodin pred treningom jedlo kde boli viac menej rovnomerne rozvrhnute makra a citil som sa strasne slabo...teraz si pred treningom zjem ovocie, alebo nieco sladke a v pohode...neobmedzujem sa v nicom...jem aj halusky aj lokse aj mastne aj nemastne...ale vsekto jem s MIEROU a tak aby mi sadlo do kcal dna a makier...a aj ked o trochu prekrocim niektore makra, nerobim si z toho az taku velku hlavu...dolezite je aby som sa citil dobre a tak sa aj citim...takze tolko z mojho IF...ked to niekomu vyhovuje tak nech sa tak stravuje...ked nie tak nie...myslim ze je to kazdeho osobna volba a kazdy vie povedat co je pre neho najlepsie...preto podla mna je aj zbytocne platit trenerom za zostavenie jedalnicka...nikto cudzi nemoze lepsie poznat vase telo a vase reakcie ako vy sam...platit im akurat za treningovy plan (ak si nevie sam zostavit) a pripadne za osvetu v stravovani (ked sa nechce niekomu citat)...tot vsio...pekny den :)

1 Odpovedať · Nahlásiť
20. apríl 2014, 12:02

Chcem sa opytat ktory z protokolov je vhodny na naberanie svalovej hmoty (s tukom nemam problem) a casovo mi vyhovuju vsetky a druha otazka: je IT resp. Lg vhodne aj pre niekoho kto cvici 1/2krat do tyzdna a chce skôr schudnut ?

0 Odpovedať · Nahlásiť
21. apríl 2014, 21:39

Dobrý den: Kombinuju posilovnu, tenis a běhání... Když využiju trénikový plán na lačno(6H), tak můžu si vložit druhý trénik i do feeding fáze, abych si splnil tréninkovou rutinu 2 tréninky denně?

0 Odpovedať · Nahlásiť
28. september 2015, 7:58

ak sa naješ mali by to byť 3 jedlá počas feeding fáze tak 2 hodiny po jedle (prvé jedlo dňa má byť najvačšie aj keď nie vždy to tak musí byť) môžeš cvičiť.

0 Odpovedať · Nahlásiť
21. apríl 2014, 22:19

Skvelé pokračovanie článku ! Určite sa ľudia viac dozvedeli, snádˇbude aj viac takýchto článkov, pretože nič ideálnejšie ako toto stravovanie nepoznám a myslím, že vyhovuje ľuďom najviac. Najmä takým ako ja, čo ľúbime jedlo a neradi sa obmedzujeme do extrémov :)

0 Odpovedať · Nahlásiť
26. apríl 2014, 21:53

Pavol Kučera : ďakujem za normálny názor :) konečne niekto , kto sa normálne vyjadruje a neskáče do druhých ... ja neodsudzujem IF ( na zač. som napísala, že sa chcem podeliť so skúsenosťou) - tá moja bola žiaľ negatívna, ale mohlo to byť kľudne moja chyba, ... s tým rozhádzaním metabolizmu más určite pravdu. Síce to bola z mojej strany skôr nevedomosť: jedla som okolo 1000kcal denne,lebo som viac nevládala, a telo začalo dosť šetriť E a ukladať do tuku . Ale učím sa sama na sebe, to mi dá omnoho viac ako čokoľvek iné...teraz jem aj varené, a je to zatiaľ fajn...dúfam, že nájdem nejakú takú rovnováhu čo sa týka živ. štýlu a stravovania, ono to fakt nie je jednoduché, kým si človek nájde to správne pre neho :) :) držím palce nech sa ti darí :)

0 Odpovedať · Nahlásiť
13. máj 2014, 20:06

Chcela by som sa opytat ked idem rano na kardio o 8 pred tym si mam dat bcaa? Prve jedlo mam o 10 kedze kardio mam hodinove. Dakujem za odpoved

0 Odpovedať · Nahlásiť
13. máj 2014, 23:48

Ano pred kardiom by bolo dobre si dat Bcaa a aj po kardiu.

0 Odpovedať · Nahlásiť
8. máj 2014, 17:07

Dobrý deň rád by som sa spýtal či je vhodné využívať výhody tohoto stravovacieho plánu aj pre chalana do 18 rokov u mňa konkrétne 15 ročného chalana ktorý je ešte vo vývine či mi to nemôže narušiť môj rast a vývin.Ďakujem za odpoveď.

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Norkowitch25. december 2015, 0:19

Zdravím. Chcel by som sa opýtať ohľadom tohto typu stravovania, konkrétne tréningu. Veľmi do posilky nechodím (takmer vôbec), no hrávam hokej (síce už nie súťažne ale intenzívne) a takisto aj tenis. Prečítal som už mnoho článkov o tomto type fastingu, no všade sa vyskytuje posilňovanie, tak sa chcem opýtať, či to musí byť tréning silový alebo sa to dá kombinovať aj s tymito športmi. Vopred ďakujem za odpoveď (dúfam, že sa dakto nájde :D)

0 Odpovedať · Nahlásiť
29. december 2015, 17:00

ak začínam 16 hod. Fasting o 18:00 je možné dať si pred spaním (23:00) na regeneráciu protein s kefirom a vlákninou? bude Fasting prerušený? Bolo by teda lepšie dať ho pred tou 18:00 na nočnú regeneráciu aj ked spať idem o 23:00. Ďakujem

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Akro28. január 2016, 10:24

Zdravím..rád by som sa opytal či si počas fastingu možem dať ráno nalačno vlákninu??
diky

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Lubo9. február 2016, 23:12

Zdravím srdečne.... Je to reakcia na starší článok, ale aj tak dúfam, že neostane nepovšimnutá. IF fandím, tak ako leangains už nejaký ten čas, pred niekoľkými rokmi som to začal prvý krát študovať. Nemôžem ho však dodržovať exaktne. Pracujem na zmeny - 12 hodinové. Ergo za ideálnych podmienok, môj ideálny pracovný proces vyzerá asi takto.... jeden deň 12 hodín denná služba, druhý deň 12 hodín nočná služba, potom 3 dni voľno.... Avšak poväčšine tento cyklus je rozhádzaný a doplnený nadčasovými službami. Takže ten systém tak nejako prispôsobujem diletantsky. Viete mi poradiť nejaký konkretný typ, vzhľadom na denné aj nočné služby, kedy hladovať a jesť? S tréningom to riešim jednoducho, cvičím keď môžem, čiže raz nalačno, inokedy po jednom jedle a niekedy aj po 2 jedlách, toto nemám ako zmeniť... Ďakujem vopred za cenné informácie, názory.

0 Odpovedať · Nahlásiť
5. apríl 2016, 21:43

Zdravim. Rad by som ktomu povedal svoj nazor.

Dozvedel som sa niečo nove, začo som velmi rad, netušil som že taketo dačo je.
Samozrejme nato najprv pozeram ako asi kazdy , že čo to kua je.
Ale, rad by som to skusil

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Nikola11. apríl 2016, 21:02

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jesli je velký problém cvičit pokaždé v jiný čas (např. ráno kardio a jiný den odpoledne silový trénink)? Nevychází mi to vždy stejně kvůli škole, ale jídlo mám pravidelně, vždy ve stejnou dobu

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
lucifer6627. august 2016, 10:40

takze mam ohladom toho druhu stravovania nejake nezrovnalosti.. v podstate som zacinal ako bezec a jedol som koli pohodlnosti jedno jedlo denne a to az po behu niekedy poobede... schudol som uplne, ale tak vtedy som myslel hlavne ze to je kalorickym deficitom...
teraz som zacal cvicit .. a mam z toho trocha chaos.. kedze som zacal pouzivat doplnky vyzivy ktore su odporucane konvencnym davkovanim. rano vecer naobed a pod...
cize.. if je otom ze moje prve jedlo je niekedy poobede, a dam si celu dennu davku , nehladiac ci som to dal naraz ci po castiach, takze tu neplati teraz uz ze si musim davat proteiny hned po prebudeni, prosto zratam si kolko bielkovin som prijal a protein iba doplnim pozadovane mnozstvo ktore mi chyba.. ,

a co bcaa a l glutamine, tam je tiez davkovanie ze rano po prebudeni , v den ked necvicim a vecer pred spanim, if odporuca neprijmat kaloricke doplnky , bcaa su v podstate bielkoviny takze podla logiky v necvicebny den by som ich mal jest az neskor, spravne? a .. potrebujem ich vobec jest v den ked necvicim? , a co glutamin?

cvicim rano, stratol som sa s odporucanim, ze ked nejem pred treningom tak odporucaju 10g bcaa, a potom ako po cviceni zasa bcaa? doteraz som daval nejako 5pred a 5 po treningu, glutamin tak isto , ale teraz neviem ci pred cvicenim si nemam dat aspon protein alebo nejake bielkovinove ranajky?

keby mi vedel niekto zvas poradit ako to mam spravne davkovat ako jest v treningovi den a netreningovi den. vdaka

0 Odpovedať · Nahlásiť
Matus Durik2. november 2016, 20:08

Zdravím :) chcel by som sa spýtať. keby chcem ist feeding cca od 12 tak počas fastingu dajme tomu od 6 do 12 ( už som hore) si mám šupnúť aspon BCAA?

0 Odpovedať · Nahlásiť
20. apríl 2014, 23:50

Zdravím, chcel by som sa opýtať, či sa dajú jednotlive protokoly počas týždňa striedať? Alebo je lepšie nastaviť si jeden určený protokol a toho sa držať? Mám rôznorodý týždenný harmonogram a tréning mám niekedy na obed a niekedy až vo večerných hodinach. Vďaka

-1 Odpovedať · Nahlásiť
23. apríl 2014, 18:23

jasně, je na tobě, jak si to rozvrhneš, základ je, aby pro tebe jídlo nebylo přítěží během tvého denního programu, ale potěšením a aby sis ho mohl v klidu vychutnat :)

5 Odpovedať · Nahlásiť
20. apríl 2014, 17:04

Mám dotaz, který z uvedených protokolů mám použít, když mám trénink 3x týdne od 17:00 a končím zhruba o dvě hodiny později. Taky se stravuju ve škole někdy od 12:00 až do 13:45

-2 Odpovedať · Nahlásiť
23. apríl 2014, 18:25

za A) proč má trénink svě hodiny, to nechápu a za B) zkus jedno předtréninkové jídlo a jedno potréninkové, anebo dvě před a jedno po, záleží to prostě na tobě...

1 Odpovedať · Nahlásiť
Dominik Chammout30. máj 2017, 13:15

"Živiny a kalorie sa v priebehu tyzdna cykluju/striedaju" takze v treningove dni by som mal byt v kalorickom nadbytku a v netreningove dni v deficite a tym dochadza k rekompozicii ? Ďakujem.

-2 Odpovedať · Nahlásiť
23. apríl 2014, 7:49

Pato Peet Frano : ok, ja to beriem z pohľadu, že každý ma svoju cestu ....samozrejme, že ak si si o raw niekdy neštudovoal, tak tu takto vybehneš, to urobí každý konvenčný človek ..( tak to "systému" vyhovuje) ... ak by si chcel súdiť, tak si najskôr prečítaj aspoň Čínsku štúdiu, alebo popozeraj nejjaké dokumenty, vyskúšaj na sebe, potom nejako hodnoť a škatuľkuj .... ja som si nič neodopierala, jedlla som raw food z presvedčenia , že je to pre moje zdravie to naj, priberanie bola jedina nevýhoda, inak som as zbavila bolesti hlavy, klbov, atd ... a ano pribrala som toľko , nehovorím, že to bolo len vdaka IF ale zčasti určite, jednoducho mi to ešte viac spomalilo metabolizmus a telo si ukladalo do zásoby .. a neboj, nie som prvá ani posledná, ale to by si sa musel v tejto oblasti asi trošku dlhšie pohybovať (alebo sa pohybuješ a nepozeráš sa na vec objektívne, neviem.. ) ....ked už sme pri kalóriách , tak koľko si myslíš, že by mala žena denne zjesť ? :D 2000 je až až dostačujúce, ...človek sa nenarodil na svet len preto aby celý deň jedol a zbytočne tlačil viac ako treba ... ja viem, že 1000 je málo, ale ja som proste viac nezvládala, kežde na raw máš objem jedla dosť vysoký ( kvôli vode) ale kaloricky nízky príjem ... každý sa učí na vlastných chybých a skúsenostiach, to že niečo platí na tvoje telo neznamená , že u všetkých ostatných to bude rovnako ;)

-3 Odpovedať · Nahlásiť
28. september 2015, 7:56

Myslel som si ,že ste stránka kde niečo o strave viete ale vy okopírujete bez hanby skoro celý článok?Neskúšajte mi tu vytýkať ,že to nie je prepísané alebo okopírované môžem sem hodiť link odkiaľ ste to opisovali.Vidím ,že admin nemá so stravou žiadne skúsenosti ale velice tu dáva rady čo je dobré a čo zlé.

-4 Odpovedať · Nahlásiť
22. apríl 2014, 20:41

Ahojte, chcela by som pridať osobnú skúsenosť. Kedže som sa odmalička (vdaka mame) venovala zdravej strave + pohyb, začala som v puberte jesť ešte zdravšie. 2,5 roka raw vegan strava ( jedla som iba surové ovocie+ zelenina, orechy, semená) , neskôr som začala praktizovať intermittent fasting.... cítila som sa veľmi dobre , ale opak sa stal pravdou a ja som nieže chudla, ale priberala. Pribrala som okolo 20kg... jedla som denne 1000-1500kcal denne, ale telo stále hladovalo . Ono žiť takýmto štýlom života je dosť náročné , kedže na to aby si denne prijal/a dosť kalórií, musíš zjesť aspoň 20 banánov, alebo 2000kcal !! čo znamená takmer celodenné jedenie, stýly pocit plnosti, a hlavne finančne to nie je ľahké.. ono nie je sranda telo šokovať takýmito prechodmi.Za tie roky som sa bavila s rôznymi ľudmi, ktorým "clean eating" nevyhovoval, začal im mäknúť mozog!! , atd .. Ja som po 3 rokoch ! som začala jesť normálne ako predtým, zemiaky, ryža , nedodržujem žiadne časy, jem proste ked som hladná, a schudla som z týých 20 nabratých kg už asi 5-6 ...ja viem, že každý je iný, na každého pôsobia zmeny rôzne, len chcem aby ste neverili hned všetkému čo sa píše na nete, nie všetko je pre každého ...najdôležitejšie je aby strava, živ. štýl človeka tešil, nie ho hnal k nejakým nadvýkonom, ktoré ho psychicky zaťažujú ...držím palce všetkým , ktorí sa snažia posúvať sa dalej :) ... moja rada nakoniec : jedzte dostatok !!! nehovorím, že sa máte prežierať , jesť jedno cez druhé( ale aj také dni si treba dorpiať :) ale tých 1500-2000kcal denne je povinných , ak žiješ aký-taký aktívny život (týmto myslím ženy, muži samozrejme viac, podla aktivít) - ved život je krásny, treba si užiť aj zhrešiť občas , ale všetko s mierou :) :...Pekný deň všetkým :)

-16 Odpovedať · Nahlásiť
23. apríl 2014, 15:34

Pato Peet Frano: omg tak myslel jsem 13 000 kJ, A to ze su na fotkach chudy asi je preto, ze mali nizsi kaloricky prijem nez vydaj.// mozna pro to ze nemuzou sezrat takove mnozstvi jidla za tak kratkou dobu. A vubec se do me nenavážej tendle fb nejni ani můj je hacknutý, vubec nevíš jakej sem. Radši odpovídej objektivně na moje otázky jestli se k tomu chceš vyjadřovat, jestli ne tak radši nic nepiš.

-19 Odpovedať · Nahlásiť
23. apríl 2014, 22:12

hacknutý :D to je moc...Uvedom si čo píšeš, pretože 13000kcal a kJ je sakra rozdiel!...A ľudia pochopte že je jedno či zjem 8 jedál o 3500kcal alebo 2-3 jedlá o takej istej hodnote...Všetko je iba o kaloriach..

8 Odpovedať · Nahlásiť
23. apríl 2014, 22:49

ja uz jsem si to uvedomil vis ty vylizanej kretene, proto sem se opravil. Nevěděl jsem jak se to nazývá ale očekával jsem že když napíšu 13000 nečeho za den tak ze to každýmu dojde co myslim. (protoze s jinou jednotkou to je nerealny)

-19 Odpovedať · Nahlásiť
22. apríl 2014, 20:43

podle me docela kraviny to IF,
za 1. snad na každý fotce na tom webu lidi akorát zhubly a je to i docela nechutně hubený (já chci přibrat né se jen vyrýsovat)
2. bych asi nikdy v zivote nesezral vsechno zradlo co zeru celej den, v tý fázi kdy se má žrát. Hlad bych sice měl to asi jo kdybych nezral 16 hodin nebo kolik. Ale sezrat nějakých já nevim 13 000 kalorií v tich 8 hodinach co se ma zrat nebo kdy se ma zrat to je podle me moc. Navíc se po tom snad ani nehnete ne?
3. je to nezdravý takle se cpát
4. to mi chcete říct že když nežerete 16 hodin že přes tich 16 hodin mátě nějakou energii? Jo dobře můžete mít možná 10h energie z toho posledního jídla co ste žraly ale ne ze všech jen z nějakých podle mě. A i kdyby tak cca 6 hodin nezerete nic a jeste do toho cvičíte jestli to dobře chápu
5. na co brát nějaký pomrdaný BCAA? přece svaly se ztrácej až po 40h nejedění jste sami psali? :)
6. co třeba napsat i nevýhody když píšete výhody???

-28 Odpovedať · Nahlásiť