Tyčinka Bounty vs. melón. Na kalórie sa v niektorých prípadoch musíme pozerať aj inak a tento pohľad je takisto veľmi dôležitý

Strava
Pridané 8. jún 2017, 0:43, autor: Simon K.

Včera podvečer sme pridali na Instagram príspevok o tom, že na kalórie sa dá pozerať aj z iných pohľadov a jedným z nich je objem jedla. Príspevok mal taký dosah a počet uložení, že sme sa rozhodli pridať ho aj na náš web, pre všetkých, ktorí so sociálnou sieťou Instagram nie sú kamoši. Ak Instagram máš, zaujíma ťa zdravý životný štýl a skutočné fakty, určite nám daj follow, pretože ťa čaká množstvo zaujímavostí, krátkych štúdií či edukatívnych a zákulisných Instagram stories. Ale poďme rovno na spomínaný príspevok zo včera. 

 

 

Kalórie. Ale veď to je jedno, odkiaľ ich prijmem. Nuž, nie je. Poďme sa na kalórie pozrieť z hľadiska objemu jedla. Príklad: Andrea diétuje, snaží sa spraviť formu na leto, je v kalorickom deficite, cvičí a všetko ide podľa plánu. Je v deficite už nejaký čas, kalórií tiež zrovna nemá na rozdávanie a už sem-tam pociťuje hlad. Andrea si teda musí dávať pozor aj na to, čo je, lebo to môže dopadnúť tak, že si na to pozor nedá, doobeda si na niečom pochutí, započíta do makier, no v priebehu dňa zistí, že je hladná ako sviňa. To môže skončiť binge eatingom, zlým tréningom, nervozitou, veľkým hladom a proste.. hladný byť nechceš!

 

Čo by si mala teda Andrea vybrať z týchto dvoch potravín? Je ti jasné, že melón. Andrea sa môže hrať na veľkú IIFYM fanúšičku, ale nie je umenie fitnúť 29 g Bounty (tá 1 maličká časť na obrázku) do makier, ktorú dá do úst maximálne na dvakrát. Je umenie vedieť sa stravovať tak, aby to celé bolo optimálne. Ak dá do seba 140 kcal z tej 28 gramovej tyčinky, zje to asi za 4,23 sekundy a po dojedení ani nebude vedieť, že niečo zjedla. Ak však zje 140 kcal z melóna, ktorý má v miske skoro pol kila, žalúdok zaplní viac, bude viac sýta a rozhodne nebude pociťovať taký hlad, ako keď fitne 140 kcal z nejakej "blbosti".

 

Z hľadiska chudnutia to pravdepodobne bude jedno a keďže Andrea papá 85 % celodenných kalórií zo zdravých potravín, už má naplnený aj príjem vlákniny, môže jej byť jedno, či 140 kcal skonzumuje z Bounty, melóna, čokolády, zmrzliny… Nijak to jej progres v rámci straty hmotnosti/tuku nezabrzdí. Avšak, keďže Andrea častejšie pociťuje hlad, nemôže sa hrať na YOLO IIFYM-erku, pretože k sebe treba byť úprimný a vedieť sa stravovať optimálne. Dávaj si teda pozor aj na to, čo ješ a snaž sa vyhodnotiť, čo sa ti pri diéte hodí viac a čo menej. A tu nemusí ísť iba o "nezdravý" vs. "zdravý" variant. Takisto si môžeme zobrať zemiaky vs. ryžu. Zemiakov musíš zjesť fakt veľa, aby si sa priblížil k množstvu sacharidov z ryže (žalúdok zaplníš viac pri rovnakom množstve kalórií). A čo vypiť proteín vs. spraviť si proteínový pudinček alebo dať tvaroh? Jednoducho, hlavne pri diéte je potrebné na jedlo hľadieť aj inak, než len z hľadiska kalórií.

 

Čo by sa stalo, ak by si Andrea vybrala Bounty, už asi vieme. Ak by však bola v kalorickom nadbytku, hlad nepociťovala ani zďaleka a stále by platili údaje o množstvo skonzumovaných "zdravých" kalórií, je to už iba osobná preferencia. V takomto prípade by tá Bounty nemusela byť vôbec problematická, a preto, znova hovoríme, treba poznať aktuálnu situáciu a samého seba.

Ak sa ti článok páči, podpor ho:
Diskusia
Diskusia je len pre prihlásených
7 komentárov
Zoradiť komentáre podľa obľúbenosti času pridania
Lenka Janatová8. jún 2017, 16:11

Mne sa článok páči :) Tiež často siahnem po nejakej tyčinke lebo som maškrtná a zabúdam na to, že dať si napríklad melón (alebo iné ovocie) by pre mňa bolo naozaj výhodnejšie - viac jedla = plnšie bruško + nie som expert ale logicky mi vychádza, že taký melónik má viac vitamínov a menej "hlúpostí", ktoré do seba zbytočne sladkosťami dostaneme. Takže - zdar ovociu!

2 Odpovedať · Nahlásiť
Erika Štefanková8. jún 2017, 16:51

Bolo by fajn pri tolkom preberani IIFYM aj uviest nejaky prikladny rozvrh jedla, zoznam potravin alebo moznosti, co si je lepsie zvolit pri tejto diete. Nie som pri tomto este dlho, takze nemam uplny prehlad vsetkych jedal, alebo low carb potravin. Bolo by super si take nieco ulozit a pozriet, ak mam chut na nieco dobre, alebo si len chcem spravit low carb veceru :)

1 Odpovedať · Nahlásiť
Peťo Watter12. jún 2017, 17:54

IIFYM nie je dieta. Je to životný štýl

3 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
prof kohout8. jún 2017, 12:42

preco mazete inteligentne komenty< dam este raz, z vody sa asi tazko najes

-26 Odpovedať · Nahlásiť
Simon Kopunec8. jún 2017, 12:58

"Článok k hovnu" nie je inteligentný koment. Ale v poriadku, aby si v tom mal viac jasnejšie:

V prvom rade, ako sa v článku píše, podobne dokážeme porovnať rôzne jedlá (viď. spomínaná ryža vs. zemiaky alebo proteínový šejk vs. puding z proteínu). A presne to je pointa článku, ktorá ti žiaľ asi úplne unikla. Celý príspevok sa točí o objeme jedla, nie o konkrétnych potravinách.
Ďalšia podstatná vec je tá, že, so všetkou úctou, nemáš pravdu. Výskum z roku 2007 riešil vplyv skupenstva jedla na apetít človeka. Výsledky jasne hovoria, že jedlá tekutého skupenstva nás nenásytia tak ako jedlá tuhého skupenstva, dokonca pri porovnateľnom obsahu živín. V ďalšom skúmaní sa uviedol FF (Fullness Factors) melóna 4.5, zatiaľ čo Snickerka (veľmi porovnateľné s Bounty) mala FF 1.5. A to je celkom rozdiel, však? Nehovoriac o tom, že ďalšia štúdia hovorí, že takáto hyperpalatabilná tyčinka obsahujúca primárne sacharidy a tuky môže viesť k prežieraniu alebo minimálne ku konzumácii ďalšieho jedla, čo bude viesť ku zvýšeniu celodenného príjmu kalórií.

Nikto nehovorí, že sa z vody naješ. To, že melón obsahuje strašne veľa vody je fakt, ale ide o úplne irelevantnú skutočnosť z hľadiska tohto článku :-) Stále má melón vyšší FF aj keď obsahuje veľa vody.

zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17579632
http://www.ernaehrungsdenkwerkstatt.de/fileadmin/user_upload/EDWText/TextElemente/Ernaehrungswissenschaft/Naehrstoffe/Saettigung_Lebensmittel_Satiety_Index.pdf

37 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
obika0013. jún 2017, 11:02

simon nechaj kohouta nech sa radsej venuje sliepkam ;) tam bude kral

2 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
prof kohout8. jún 2017, 23:05

clanok hovnu? ale no tak, klamat nemusis

-9 Odpovedať · Nahlásiť