Ortorexia alebo keď ťa zdravý životný štýl pomaly ničí a zabíja

Strava
Pridané 5. marec 2017, 10:03, autor: Simon K.

Poznáš vo svojom okolí ľudí, u ktorých sa ti zdá, že im trošku z toho zdravého stravovania šibe? Možno ide o vážnejšiu vec, ako si vôbec môžeš myslieť. Orto (priamo, správne), rexia (apetít - chuť do jedla). Spolu teda ortorexia. Jedno slovo, ktoré dokáže spôsobiť viacero problémov. Ortorexia je opisovaná ako patologická posadnutosť zdravým jedlom, ktoré neobsahuje pesticídy, herbicídy, konzervačné látky a umelé prísady. Je to strach zjesť čokoľvek, čo nie je "čisté", teda "clean", ako sa už aj u nás udomácnilo. Narozdiel od anorexie tu ľuďom nejde až tak o chudnutie, skôr sa tu rieši pohľad na konzumáciu potravín a celkový životný štýl. Avšak, militantné dodržiavanie takéhoto stravovania môže mať negatívne sociálne dopady a po čase sa môžu začať vyvíjať rôzne nutričné nedostatky vedúce k zdravotným problémom. Príbehy a fakty nižšie sú na zamyslenie a človek pri ich čítaní nerozumie, kam to celé "zdravé stravovanie" môže niekoho zaviesť.

 

Ortorexia alebo keď ťa zdravý životný štýl pomaly ničí a zabíja 

Aby sme podporili tento koncept, môžeme si uviesť prípadovú štúdiu 28-ročnej, 1,59 metra vysokej ženy hospitalizovanej kvôli malnutrícii (to je vlastne akási odchýlka od normálneho stavu výživy, ktorá vzniká kvôli nedostatku príjmu živín). Jej hmotnosť? 27 kg. Nie, to nie je preklep. Vo veku 14 rokov mala intenzívne akné, ktoré sa žiadnymi metódami nepodarilo zlepšiť. A tak išla bylinkárovi, ktorý jej odporučil vyhodiť zo stravy všetky tuky (naozaj úžásná rada...). Vo veku 16 rokov obmedzovala rôzne druhy jedál, až sa z nej ako 18-ročnej stala laktoovovegetariánka. Keď mala 24, zo stravy odstránila aj vajcia a mliečne produkty. Jej hmotnosť sa už pohybovala na 43 kilogramoch. To sa jej však stále nepozdávalo, až sa stala raw vegánkou. Jej menštruačný cyklus sa zastavil, jej stav postupne zhoršoval, až bola nakoniec hospitalizovaná.

 

Praktický lekár Steven Bratman začal termín ortorexia používať v roku 1997 a pridal k nemu príponu nervosa. Steven definuje ortorexiu ako "fixáciu na správne jedenie". Okrem toho dodáva, že niektorých ľudí môžeme pokojne označiť ako takých "narkomanov na zdravé jedlá". Jednoducho, v niektorých prípadoch to presahuje všetky hranice a ich posadnutosť zdravým jedlom môže negatívne ovplyvniť ostatné aktivity, záujmy, dokonca i vzťahy a v konečnom dôsledku môže byť tento stav aj fyzicky nebezpečný, keďže do úvahy pripadá anorexia či bulímia. Vo výskume na vzorke 994 ľudí sa spravil záver, že ortorexia má patologické postoje a môže podliehať obsedantno-kompulzívnymi symptómami. O ortorexii sa však stále vedú debaty a niektoré názory sú sporné. Napríklad, Kummer a spol., ktorí sa takisto zaoberali ortorexiou, uviedli, že nejde o nič priamo vedecky podložiteľné, ale skôr výmysel masmédií. Nuž, na ten "výmysel" sa pozrieme v príbehoch o kúsok nižšie. V tejto štúdii, ktorá síce mala isté obmedzenia, čiastočne potvrdili, že ortorexia sa zdá byť častou poruchou potravy a hlavne pre ženy, ktoré denno-denne premýšľajú nad "zdravou a tou správnou" stravou. To sa v konečnom dôsledku môže pretaviť k poruchám príjmu potravy vo všeobecnosti.

 

Ortorexia alebo keď ťa zdravý životný štýl pomaly ničí a zabíja 

Nebol to však iba Dr. Bratman, vďaka ktorému sa tento pojem dostal do sveta. Môže za to aj 25-ročná blogerka Jordan. Tá však netušila, kam ju to celé dostane. Jordan bola raw vegánka, ktorá si svoju fanúšikovskú základňu tvorenú desaťtisícmi ľudí vybudovala vďaka ospevovaniu zdravého životného štýlu a vegánskej stravy. Považovala ju za všeliek a najlepší možný spôsob stravovania. Dúfala, že je to správna cesta, ako sa vysporiadať z jej častými žalúdočnými problémami. Spoločne s takýmito rečami a krásnymi fotkami tvorenými zelenými smoothies z kelu, špenátu a chia semienok si budovala základňu fanúšikov a darilo sa jej to. A keď máte desaťtisíce followerov, viete, čo sa stane, že? Oslovila ju vegánska firma, ktorá jej ponúkla extrémne drahé detox produkty zadarmo. Jordan sa teda začala detoxikovať aspoň trikrát do týždňa. Vždy, keď detox ukončila a dala si plnohodnotné (ehm, ehm..) jedlo, jej žalúdočné ťažkosti sa vrátili a vrátili sa vždy o čosi nepríjemnejšie. Myslela si, že detoxy sú cesta a mala by ich robiť pravidelnejšie. Naskočila na kolotoč, v ktorom boli detoxy, hlad, emocionálne jedenie, pocit previnilosti a znova detoxy. Jordan mala stále klapky na očiach a namiesto toho, aby vybočila od vegánstva a skúsila niečo iné, aby sa dala dokopy, začala z jej vegánskej stravy vyhadzovať ďalšie potraviny, ktoré neboli podľa nej až také zdravé a trpela úzkosťou pri jedení jedál.

Jej fixácia len na pár potravín už bola v takom štádiu, že svojim followerom povedala jedno: „Trpím ortorexiou a potrebujem pomoc.“ Keď však takúto vetu vypustila do sveta, okamžite sa jej začali ozývať desiatky ľudí s podobným problémom. Keď sa toho chytili ešte aj iné médiá, nastal poriadny boom a Jordan hovorí o správach, ktorých počet presahoval desaťtisíc.

 

Nutričná terapeutka Dr. Karin Kratina sa špecializuje na liečenie porúch príjmu potravy už 30 rokov a sama hovorí„Ako nutričná terapeutka vidím exponenciálny nárast pacientov s ortorexiou. Každý týždeň mám aspoň jedného človeka s týmito symptómami. Je to vážny problém. Podľa mňa nie je zlé byť vegetariánom či vegánom, ale problém je, že ľudia moralizujú jedenie, hmotnosť, jedlo a cvičenie.“ 

 

Ortorexia alebo keď ťa zdravý životný štýl pomaly ničí a zabíja

 

Ďalšia blogerka, vegánka Ella, ktorej Instagram sa pýši viac ako miliónom followerov nám všetkým núka myšlienku, že jedením zdravo sa budeme cítiť super. Pri tomto tvrdení by som nebol proti, pretože tu takáto spojitosť istotne je, ale zároveň sú tu ľudia, ktorí to celé zoberú doslovne, 4x nafúknu a z hashtagu #eatclean si spravia obraz nad posteľ. Krásne sýtofarebné fotografie chutného špenáto-uhorko-kapustového šejku možno vyzerajú dobre na monitore, ale mnohí padnú do pasce a berú extrémne obmedzovanie sa na zdravú stravu do hrste a jedlo je odpoveď na všetko. Teda, zdravé jedlo, samozrejme. Sú to otroci jedla, veľakrát emocionálne aj fyzicky vyčerpaní. Ich život žijú často len na sociálnych sieťach a sami seba sa snažia presvedčiť, že dva kusy mrkvy so sójovým chlebom sú tak úžasným a zdravým jedlom. Všetci dobre vieme, akí sú ľudia. „A… ale.. veď ona také pije a vyzerá úžasne“ , a tak začnú piť zelené smoothies, pridávať ich na Instagram a ľavá polovica mozgu kričí hlad, pričom práva polovica vymýšľa fit hashtagy na Instagram.

 

Ortorexia alebo keď ťa zdravý životný štýl pomaly ničí a zabíja

 

Ďalším pekným smutným príkladom je aj Kaila. Ortorexiou trpela 10 rokov, no nikto jej reálne nevedel pomôcť a spoločnosti ju odbíjali, pretože netrpela príznakmi anorexie a niečo také ako ortorexia na oficiálnom zozname nie je. Kaila jedla tak zdravo a obmedzujúco, až bola veľmi chorá. A ako bonus stratila menštruačný cyklus. To by bolo ešte v poriadku (nie, nebolo), ale Kaila musela zápasiť aj s niekoľkými záchvatmi depresie a cudzie jej neboli ani samovražedné myšlienky. Po mnohých rokoch utrpenia sa dostala k Dr. Bratmanovi a objavila pojem ortorexia. A to jej pomohlo. Zistila, že tade cesta nevedia a je potrebné zmeniť svoje zmýšľanie a postoj ku strave.

 

Podobný prípad sa stal aj v roku 2013. Ďalšia fanúšička zdravého životného štýlu chcela schudnúť 5 kíl, objavila Paleo stravovanie a dúfala, že to je tá správna cesta, ktorá jej pomôže schudnúť a ešte k tomu bude čerpať všade písané výhody z tohto štýlu stravovania. Nepomohla. Síce schudla, ale Paleo životný štýl sa razom pretransformoval na posadnutosť jedlom a konzumovala iba zeleninu, kokosový olej a chudé mäso. Ľudia, ktorí ju dlho nevideli, jej začali hádzať komplimenty, ako skvelo vyzerá. Tých komplimentov začalo byť viac a bola na nich doslova závislá. Bála sa akéhokoľvek iného jedla a začala sa vyhovárať, keď ju spolubývajúce volali na čínu. „Si blázon, jedna Wonton polievka ťa nezabije“, hovorili jej... Čo však nevedeli je, že taká polievka obsahovala aj diabla s názvom pšenica. No a zháňať exorcistu asi nikto nechcel, preto vždy podobné pozvania odmietla. Vyčerpaná pod ťarchou svojho vlastného šialenstva mala záchvaty úzkosti a nakoniec sa šla liečiť. Terapeut jej diagnostikoval OCD, no ona pokračovala striktnou Paleo stravou, komplimenty ju zahrievali pri srdiečku a neustále mala záchvaty úzkosti.

 

Vidíte, že posadnutosť zdravou stravou je tu medzi nami a trpia tým mnohí ľudia, či už sú to muži, ale predovšetkým ženy. Už sa ani nečudujeme, keď v rámci nášho Fitcult Coachingu dostávame v objednávke v mnohých prípadoch dodatok, že ona má taký a onaký zdravotný problém a takisto sa nečudujeme, keď je prekvapená, že do stravy vieme zakomponovať takmer čokoľvek, samozrejme v rámci možností a cieľov. Myslím si, že ortorexiou trpia aj niektorí tvoji kamaráti, pretože je stále veľa ľudí, ktorí sa na celodenný výlet s partiou nevyberú, pretože ich kulturistická tilapia na vode bez soli s brokolicou každých 90 minút má prednosť. Ľudia, pochopte aspoň základy výživy a vedzte, že kuracina so zeleninou nie je jediná cesta. A správne by daná veta bola aj bez toho slova jediná. Sme ľudia a zdravý životný štýl by malo byť niečo, čo nás robí šťastných a nie, že sa z nás stanú hlúpi otroci jedla.

 

Bavia ťa články na Fitculte a chceš vedieť, prečo využiť aj náš Online Coaching, resp. poradenstvo? 10 dôvodov nájdeš v tomto článku a zistíš, že možno toto je konešne pre teba tá správna spolupráca, ktorú hľadáš a potrebuješ. Ak chceš, môžeš sa stať aj Premium užívateľom, podporiť našu prácu a získať ešte viac faktov a zaujímavostí.
Ak sa ti článok páči, podpor ho:
Diskusia
Diskusia je len pre prihlásených
12 komentárov
Zoradiť komentáre podľa obľúbenosti času pridania
avatar
radiographer5. marec 2017, 22:11

Super článok :) Musím povedať, že aj ja som si niečím podobným prešla, hoci bolo to (chvalabohu) krátke pobláznenie, že som sa rozhodla jesť zdravo. Ja som už v tej dobe jedla zdravo, ale mala som pocit, že stále robím niečo zle, tak som vylúčila všetky mliečne výrobky, potom som vylúčila vajcia, potom som nakoniec jedla už len ovocie, zeleninu a mäso. Nakoniec som vylúčila ovocie (lebo sacharidy, ktoré boli pre mňa nočná mora), a nakoniec šlo preč aj mäso. A keď už mi začali úplne extrémne padať vlasy a lámať sa nechty, nehovoriac o tom, že som bola brutálne podráždená a nedalo sa so mnou žiť, som sa nakoniec spamätala, resp. dala som na reči ľudí, lebo aj rodičia aj iní mi hovorili, že som šialená, mali teda pravdu, ktorú som akceptovala a začala som sa vzdelávať v tejto oblasti, veľa som prečítala, už viem, že to bola hlúposť, ale človek sa poučí. Nemala som ortorexiu, ale dnes majú na to aj veľký vyplyv média, najmä na ženy, lebo každá modelka propaguje to že "Jedzte iba šalát." a "Všetko iné je nezdravé". No neviem si predstaviť, ako niekto môže tak žiť 10 rokov.

25 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Lukas Greg10. marec 2017, 1:40

Já byl dřív posedlý jezením zdravě, vážením každého gramu, a pak stejně jsem měl chutě a vybagroval ledničku, případně kupoval sladkého v 11 večer... To bylo před objevením flexibilního stravování, ale i také potom. Teď to nějak neřeším a jím jak chci. Už si věci, co sním, nepíšu do deníčku nějaký měsíc, a je mi fajn a bez stresu z toho či onoho jídla :D :)

3 Odpovedať · Nahlásiť
László Csákó10. marec 2017, 13:18

Presne tým istým problémom som prešiel aj ja (dokonca aj mám), psychicky som bol úplne na dne, proste depka z neustáleho váženia, zapisovania, rátania kalórií a makronutrientov. Teraz nejaký ten čas tiež zanedbávam to zapisovanie, zjem na čo mám chuť, len si dávam pozor na to, aby v strave som mal furt dostatok bielkovín a zeleniny. Snažím sa žiť bez výčitiek, aj keď sa mi to niekedy nedarí, ale radšej pár kíl navyše, ako psychický (v mojom prípade aj fyzický) kolaps.

3 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Brutto13. marec 2017, 9:35

Takisto som dlhu dobu vazil jedlo, ale skor to bolo zamerane na ciel dostat sa a co najdlhsie vydrzat v nutricnej ketoze. Momentalne uz nic nevazim a nezapisujem aj ked uz v podstate viem takmer presne dohadnut, co kolko vazi. Viac, ako na kalorie, ci mnozstva makronutriendov si davam pozor na to, aby v prevaznej vacsine jedla boli zakladne suroviny a nie spracovane polotovary a vselijake synteticke latky. Ved od pociatku ludstva az po minle storocie ludia jedli vsetko len zo zakladnych surovin. Chemia v potravinarstve neexistovala, takze myslim, ze ju nepotrebujeme ani dnes.

-2 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Nacchi スヴァタ チェコ15. október 2017, 22:58

Jako uprimne nejedu uplne fest na zdravou vyzivu. Ale uprimne proc bych mel jist modifikovane geneticky potrezviny ? Nebo aspartam aj chemie, ztuzovadla a konzervanty aj ?
Meli jste uz zmrzlinu bez chemie, proste z ovoce z domaci smetany ? nebo pravou svickovou neudelanou na praskach apod ? Ano dam si cistou zeleninu, ale pokudmozno bez chemie...
Ale uprimne vim ze dnes je chemie vsude, protoze vse je kontaminovane, takze neexistuje bio, ale to neznamena, ze se musim krmit zeleninou a ovocem vyhnene na chemii. To fakt ne.
Na ty vase chemicke blafy je dobrej kolega z prace.. cim levnejsi a osizene tim mu to vic chutna.. dle me je to des... Asi jako bezna rejze v sacku apod bez chuti vune apod., to si radeji priplatim a koupim si Better nebo goldenphoenix a vim, ze tu ryzi muzu jist s chuti samotnou neosolenou.
Takze prebiram a divam se, ale na druhou stranu pochutnavam si na kvalite... treba takove domaci kuratko ogrilovane do zlatova je neco uplne jineho a stavnateho nez ty z obchodu kurata co chutnaji jako z plastu.

0 Odpovedať · Nahlásiť
Gabriela Hájková6. marec 2017, 12:39

Zajímavý článek, myslím, že by se hodilo i co nevynechávat, aby se tohle člověku stát, co by měl aspoň trochu konzumovat, aby k tomuto nedocházelo. Popřípadě jak to řídit, když člověk má nějaký jídelníček a jí zdravě.
A dotaz, když přes týden dodržuji jídelníček a v sobotu mám cheaday, i tak se t může stát?
Trochu tento článek totiž nepobírám, kdyby mi někdo s ním trochu poradil, budu moc vděčná :)

0 Odpovedať · Nahlásiť
Simon Kopunec6. marec 2017, 13:15

Ak si prečítaš každý jeden z našich článkov o strave, podľa mňa budeš presne vedieť, čo jesť a ako jesť, aby k tomuto nedochádzalo :-) Je to ale na dlhšie, no keď začneš čítať a všetko dočítaš, určite sa ti mnoho vecí objasní. K tej druhej časti - ak máš nejaký "jedálniček" a každú sobotu potrebuješ mať cheatday, alebo ho to proste máš, lebo ti to niekto odporučil alebo je to moderné vo svete neznalých "fit" odborníkov, tak podľa mňa je niekde chyba. Často sa ľudia s podobnými zvykmi (víkendový cheatday aka prežieranie) točia v kruhu, ukracujú sa o svoj progres, ktorý môže byť oveľa lepší a väčšina z nich reálne nevie, prečo sa stravuje tak, ako sa stravuje a prečo konzumuje to, čo konzumuje. Je to však ťažká otázka, pretože jedálniček môže byť rôzny, môže mať pokojne extrémne zlé rozloženie makroživín a množstvo kalórií v rámci pracovného týždňa, no a prežieranie sa trans-tukmi v sobotu moc nevyrieši. V tom celom je potrebné mať prehľad a človek musí v prvom rade vedieť, čo robí, prečo má "cheat day" (je to hlúposť v podstate, keď tak, treba sa orientovať na refeed, o ktorom máme tiež článok, dokonca aj refeed potrebuje menej ľudí, ako si myslí), ako to robí, koľko príjma bielkovín, sacharidov, tukov a prečo. Preto aj v rámci nášho Online Coachingu učíme ľudí to, aby sa vedeli stravovať sami do konca života a aby nikdy nemuseli dodržiavať nejaký striktný jedálniček. My ho síce zväčša spravíme, pokojne aj 2 verzie, ale len ako koncept. Ako niečo, od čoho sa dá odraziť. Ak raz človek bude chápať pointu a bude vedieť, čo/ako/prečo/načo, život sa mu značne uľahčí :-)

5 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
snoopsumo15. marec 2017, 17:56

takze sa jedna v podstate o nedostatok kalori ?

-3 Odpovedať · Nahlásiť
Simon Kopunec5. marec 2017, 18:40

Tak úplne nie. Aj keď má niekto dostatok kalórií (minimálne maintenance), ale čerpá ich IBA z kuraciny na vode, brokolice a možno ďalších 2-3 potravín, stále bude mať dosť značný nedostatok živín (primárne mikroživín)

10 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
adovilcek6. marec 2017, 19:29

Napríklad toto sem https://www.youtube.com/watch?v=grk-_083iBs , Potato only diet jeden celý rok za cieľom schudnúť. Pod dozorom doktorov samozrejme, žiaden problém s živinami, a chlapík samozrejme schudol. A zdravo :) . Dôvod ? Dostatok kalórií a človek sa zo zemiakov jednoducho nepreje, keďže potraviny s vysokým obsahom vlákniny (čož sú všetky whole food- plant based potraviny) nás zasýtia. Nie ako processed bullshity, ktorých človek nemá problem zjesť aj 2K kalórii na posedenie :).

-4 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
adovilcek6. marec 2017, 19:25

Lenže to nieje tak úplne pravda. Povedzme, že máš k dispozícii iba ryžu, fazuľu a brokolicu. K tomu ti ako omáčka stačí hummus (alebo niečo iné na podobnej báze, kde máš omega 3 a 6 mastné kyseliny, napr. sezamova pasta s ľanovými semiačkami) a máš plný nutričný profil. Kľudne 3 krát do dňa. Po mnohé generácie ľudia žili z veľmi obmedzeného počtu surovín, napríklad farmári v Azii ktorí pestovali ryžu. A tí ľudia sa doživali 100 rokov pričom celý deň makali na poliach a ich jedlo pozostávalo z ryže, strukovín, zeleniny a ovocia (nie, žiadna extra diverzia, keďže na ulici nemali supermarket :) ). Ak sa pozrieš do histórie, tak ľudia z Okinawi žili na strave založenej z 70 a viac % na sladkých zemiakoch(ktoré same o sebe majú plný nutričný profil),ovocia a zeleniny, a približne 1% stravy tvorili ryby, ktoré konzumovali sviatočne. S obmedzeným počtom surovín na whole food-plant based strave mám skúsenosti, pričom žijem aktivný život a tak isto sa venujem aj cvičeniu, a krvné testy si robím každého pol roka, pričom je všetko samozrejme tip top. Beriem iba vitamín B12 :).

4 Odpovedať · Nahlásiť
Kapitán Danka5. marec 2017, 18:25

Skorej by som povedala, ze clanok apeluje na psychicku stranku a potom jej dosledky, ktore sa odzrkadluju fyzicky.

15 Odpovedať · Nahlásiť