Klamstvá, pofidérne fitnesky či zapredanosť vo fitness priemysle. Vládne ignorantstvo, nevedomosť alebo hlúposť?

Fitcult
Pridané 3. február 2016, 11:21, autor: Simon K.

Žijeme v dobe, kedy ľudia veria takmer všetkému, čo si prečítajú. Žijeme v dobe, kedy tí, čo majú titul, sú automaticky múdrejší, kvalifikovanejší a ich informácie sú 100 % pravdivé. Kedy ľudia, ktorých telo dobre vyzerá, sú hneď najpovolanejší a nie je možné, aby ich fitness rady neboli skutočne pravdivé. V dobe, kedy ľudia nerozmýšľajú nechcú rozmýšľať a robiť research či to, čo si prečítali, má zmysel a je to pravda. V dobe, kedy je relevantnosť a kvalita informácií založená na počte followerov na Instagrame. Ale nečudujem sa. Hľadať pravdu v takom kvante dezinformácií, ktoré sú verejné a často podpísané "odborníkmi", nie je pre bežného človeka významné. Kde hľadať? Čo je skutočne pravda? Obyčajná mladá slečna či mamička, ktorá sa snaží schudnúť a vyformovať zadok, jednoducho nemôže vedieť, čo je pravda a čo nie, tak sa jednoducho orientuje podľa toho, čo sa omieľa vo fitness kruhoch stále dookola. Alebo podľa toho, čo jej vyskočí na Facebooku, či podľa titulov, postavy, krásy, článkov, ktoré slúžia niekomu len ako marketingový nástroj pre predaj produktov, či podľa stupidít v televízii alebo podľa počtu followerov. Čím viac, tým väčšia pravda.

 

Klamstvá, pofidérne fitnesky či zapredanosť vo fitness priemysle. Vládne ignorantstvo, nevedomosť alebo hlúposť?

 

Kto má slabšie srdce a pravda ho skolí, nasype do rán soli, ten by mal hneď stlačiť kombináciu kláves CTRL+W. V tomto článku sa nedozvieme, ako to je s gluténom, nepovieme si tu, čo stojí za tajomstvom tréningu pre maximalizovanie nárastu svalov, neobjasníme si ani problematiku anabolického okna po tréninguÚprimne nás mrzí, že musíme uverejniť tento článok, ale situácia je taká, že je to nutné, aj keď sa to mnohým určite nebude páčiť a na konci si možno povedia to typické: „aaeh, závidia. Obyčajní hejteri!“ Radi by sme však boli, ak pri a po čítaní pomyselne zastavíte čas a skúsite sa zamyslieť.

 

Jedálničky šité na mieru

Začnime tým, čo nie je len poľutovaniahodné a choré, ale navyše môže vážne poškodiť zdravie a skutočne zničiť mentálny stav človeka. Jedálničky od "fitnesky". Vopred však napíšeme veľkými písmenami, ČESŤ VÝNIMKÁM. Zo 100 náhodných žien, ktoré cvičia, by sme našli aspoň 80 tých, ktoré majú instagramový účet, alebo tie odvážnejšie facebookovu fanstránku "XXX YYY Fitness" a aspoň polovica by ponúkala jedálničky šité na mieru. Ak žena vyzerá dobre, ľudia si myslia, že jej jedálničky musia robiť zázraky a musia byť excelentné. Vidia krásu, chcú krásu. Zaplatia akékoľvek peniaze a dostanú to, čo chcú? Čiastočne. No a žiaľ, nie je reč len o "instagramových fitneskách", ale aj o tých profesionálnych, ak to tak môžeme nazvať. Nebolo to tak dávno, čo sa na Facebook dostal jedálniček jednej českej dvojnásobnej majsterky bikini fitness. Je sympatická, pekná, vypracovaná, súťaží, dokonca neraz vyhrala a ponúka jedálniček? Toto je instantná kúpa! Žiaľbohu, a niekedy je to aj chvalabohu, že žiaľbohu, existuje internet. Tu vidíte jedálniček, ktorý sa dostal na verejnosť, resp. jeho cenzurovanú verzia.

 

Klamstvá, pofidérne fitnesky či zapredanosť vo fitness priemysle. Vládne ignorantstvo, nevedomosť alebo hlúposť?

 

Pri rozpočítaní kalórií daných jedál, ktoré sa dostalo von spoločne s jedálničkom, sa zistilo, že:

 

V pondelok mal človek (povedzme žena), prijať 660 kalórií (79g bielkovín, 49g sacharidov a 23g tukov)

V utorok 1252 kalórií (93g bielkovín, 149g sacharidov, 29g tukov)

V stredu 645 kalórií (50g bielkovín, 91g sacharidov, 8g tukov)

Vo štvrtok 802 kalórií (73g bielkovín, 106g sacharidov, 8g tukov)

...... (ďalej už dni rozpočítané neboli) ......

  

Avšak bežná žena, ktorá chce schudnúť, moc o kalóriách nevie (takže si ich asi nenahodí do MyFitnessPal), vidí na papieri len dané jedlá a myslí si, či dúfa, že toto je to správne jedenie na jej ceste za chudšou postavou. Omyl. Všimnite si tie nízke hodnoty. Kto aspoň minimálne vidí do výživy, vie, že toto je kritické a zdravie ohrozujúce. Pri takomto jedálničku sú možné (na základe mixu rôznych štúdií) tieto veci: žlčové kamene, únava, poškodenie vlasov, kostí, strácanie cennej svalovej hmoty, nevoľnosť, menej vážne a veľmi vážne narušenie metabolických procesov, zničenie produkcie niektorých hormónov a s tým spojené ďalšie zdravotné komplikácie, poškodenie metabolizmu a úplne bežné sú i "ženské veci" ako vážne problémy s menštruačným cyklom a podobne. Nehovoriac o narušení psychiky. „Aaaale, veď keď sme v diéte, je to asi normálne.Nie, nie je. Alebo sa vám zdá toto normálne? 

 

Následky

Klamstvá, pofidérne fitnesky či zapredanosť vo fitness priemysle. Vládne ignorantstvo, nevedomosť alebo hlúposť?

Chudnúť by sme mali postupne (!!) - zvýšením našej aktivity, skvalitnením tréningov, pridaním pomôcky menom kardio, následne pomalou a postupnou reštrikciou kalórií. Nakoniec, o tom máme na Fitculte kopec článkov. Určite však nie nasadnutím na takýto a jemu podobné jedálničky. Tie nie sú ničím čarovným, iba stačí poznať potraviny a ich nutričné informácie.

 

O pár dní sa dostal na internet ďalší skvost. Uvedieme (budeme citovať, aj s chybami) si len časť jedálnička, pre predstavu (konkrétne názvy suplementov budú cenzurované)

 

5:00 - Glutaf****** 5g + Ana*** Amino prof 5g + 3000 mg l-carnitine + Thermo fus*** 4 tab, striedať s Therm ene*** power 6 tab. + 1000 mg Vitamín C + 0-3 - 05l čaj

6:00 - 60 minút Airobná aktivita (schody,stepper,výpady ... zameranie na gluteály) + kontrakcie na sedacie svaly 3x 100 opakovaní na každú polku Počas airobky pijeme 5 - 10g bcaa powder

12:00 - 100g losos + 50g zelená fazuľka

14:30 - zelenina, prípadne, keď más tréning daj 50g kuraciny

 

Summa-summarum, jedálniček obsahoval 10 jedál, pričom jedlom by sme mohli označiť len asi 3 fázy. Doplnky výživy predčili samotné potraviny a tu už niečo nie je v poriadku. Ďalšia rana pod pás nastáva po kompletnom sčítaní kalórií, ktoré podľa zdrojov činia 848 kalórií, k tomu kardio 5-krát týždenne nalačno a ďalších 4-krát 40-minút kardia spolu s tréningom. A pre koho bol jedálniček určený? Pre bežné dievča, ktoré chce schudnúť. Kto sa trošku vyzná vie, že toto hraničí s ďalším závažným prípadom. Naozaj smutné, ak vieme, že ide o "profesionálneho trénera".

 

Nuž a nebuďme naivní mysliac si, že toto je len náhodný ojedinelý a nešťastný prípad. Kto sa orientuje vo fitness trochu hlbšie a nejeden rok, vie, že týchto prípadov je neúrekom. Stravovací plán, ktorý má uložený vo Worde už desiaty rok a posiela ho každému - rad za radom. Nezáleží, či si muž, žena, máš 17 rokov alebo 71. Tu máš jedálniček "priamo pre teba" a sme vybavení. Na prvý pohľad možno vtipné, na druhý až tak nie. Ak niektorú potravinu náhodou nemôžeš, povie ti, že náhrada neexistuje. Skvosty ako "jablko môžeš jesť len prvý mesiac, od 12hod do 17hod" alebo "vajcia jedz aj v surovom aj uvarenom stave" či rada, že "zo syrov môžeš jesť len Kleopatra Light po jednom mesiaci môjho jedálnička". Čo je toto za výmysel? Žiaľ, krutá realita ďalšieho osobného trénera s počtom lajkov na Facebooku presahujúcich niekoľko desiatok tisíc. Teraz nastáva opäť slzy-sa-mi-tlačia-do-očí predstava. Tisíc žien dostane podobnú vec do mailu. Každá druhá tieto rady posúva ďalším ženám, kamarátkam. Tie ďalším a.... odmietam pokračovať. Fatálne následky si vieme všetci spoločne predstaviť.  Bonus č.2, inšpiratívne premeny zákazníkov. Skvelé! Len škoda, že takmer všetky ti nájde reverzný google vyhľadávač obrázkov s odkazmi na zahraničné fóra či náhodné tumblr blogy rôznych ľudí z Ameriky či iných kútov sveta. Kam to speje?

 

Klamstvá, pofidérne fitnesky či zapredanosť vo fitness priemysle. Vládne ignorantstvo, nevedomosť alebo hlúposť?

 

Ťažké peniaze vďaka klamstvám - marketing, fitnesky, fitnesáci, biohackeri, erotický priemysel, moc 

Témy, ktoré sa viac-menej viažu na predchádzajúcu kapitolu. Veľa ľudí si nechce uvedomiť, že fitness priemysel je enormne prepletený marketingom a je spätý s vytváraním povedomia o produktoch a tlačením ku konečným spotrebiteľom. Treba si uvedomiť, že krása nerobí z človeka na slovo vzatého odborníka, ani 45-centimetrový biceps, ani viac ako 10 000 followerov na Instagrame, ani certifikát (hlavne na Slovensku) a žiaľ ani vyhraná súťaž (viď. jedálniček vyššie). Samozrejme určite existujú ľudia, ktorí podliehajú tomuto všetkému, no i tak sú to skutoční odborníci, ktorí si zaslúžia poctu. V našich končinách však väčšinou platí smutná realita, že ak niekto schudol alebo vyzerá dobre, nebodaj súťaží, musí mať pravdu a akýkoľvek produkt z jeho rúk a informácia z jeho úst musí byť legitímna. V Amerike je to niekoľko spoločností s doplnkami výživy, ktorých devízou je propagácia produktov cez ženy s fejkovými prsiami i zadkami. A to nie sú len detoxikačné čaje, o ktorých sme si už písali dávnejšie. Sú to rôzne blokovače sacharidov, spaľovače tukov, zrýchľovače metabolizmu či testosterónové boostre. Rečnícka otázka - čo sa stane, ak firma s dvomi miliónmi fanúšikov propaguje nefunkčné hlúpe doplnky výživy a iné produkty?

 

A potom, že tu máme mániu detoxov...

Klamstvá, pofidérne fitnesky či zapredanosť vo fitness priemysle. Vládne ignorantstvo, nevedomosť alebo hlúposť?

 

Marketing je vládca, nevedomosť je darca. Dnes je žiaľ fitnesák a fitneska každý, kto cvičí polroka a má kurz osobného trénera (s ktorým by sa malo niečo seriózne robiť, pretože jeho relevantnosť je hlboko pod zemským povrchom spoločne s kvalitou podávaných informácií na kurzoch). Vlastné fanúšikovské stránky, pár fotiek, motivačný citát k tomu, a základňa fanúšikov je vybudovaná. Už len ryžovať na predpotopných produktoch skrz affiliate marketing, prípadne sa ďalej hrať na výživového poradcu a brať nehorázne peniaze za jedálničky, aké sme videli vyššie. Alebo oboje. Ľahko budovať povedomie o značke, keď máme pod palcom ľudí dokonca až s miliónovou fanúšikovskou základňou. Tu sa však točia miliardy eur či dolárov, čo si niektorí neuvedomujú.

 

Kto je teraz pohoršený a čuduje sa, prečo uverejňujeme fotky z Brazzers? Žiaľ, ide len o ďalšiu suplementy propagujúcu a motivačnú fitnesku z Instagramu. Asi sa už nečudujeme, že mnohé majú toľko followerov, že? A to nie je len zahraničný prípad, ale aj z našich končín.

Klamstvá, pofidérne fitnesky či zapredanosť vo fitness priemysle. Vládne ignorantstvo, nevedomosť alebo hlúposť?

 

V našich končinách zase letia zoštíhlovacie pásy na zúženie bokov. Tam to však nekončí a propagujú sa rôznorodé hlúposti založené na marketingu. Čo je ešte smutnejšie? Všetky tieto výroky povedali profesionálne fitnesky, dokonca s podtitulom IFBB. Áno, aj taký je náš slovenský a český fitness priemysel.

Klamstvá, pofidérne fitnesky či zapredanosť vo fitness priemysle. Vládne ignorantstvo, nevedomosť alebo hlúposť?

 

Našťastie, očividne stále existujú ľudia, ktorí to majú v hlave zrovnané.

Klamstvá, pofidérne fitnesky či zapredanosť vo fitness priemysle. Vládne ignorantstvo, nevedomosť alebo hlúposť?

 

 

Avšak, nie všetci. Stále je kvantum ľudí, ktorým stačí, že sa s daným výrobkom odfotí jej obľúbená fitneska alebo kulturista. Ak navyše povie, že sám tento produkt používa/konzumuje, ide o automatický nákup.

Klamstvá, pofidérne fitnesky či zapredanosť vo fitness priemysle. Vládne ignorantstvo, nevedomosť alebo hlúposť?

Jednoduché šírenie klamlivých informácií vďaka nevodomosti  

Asi 3-4krát nám prišla správa, prečo neprispievame článkami častejšie - každý deň - že sú skvelé a chceli by ste ich viac. V prvom rade za takéto slová ďakujeme a radi by sme mali články ako na bežiacom páse. Ich vyprodukovanie si však pýta veľa času, aby sme zachovali kvalitu. Pre mnohé weby je jednoduché mať množstvo článkov aj na dennej báze. Špeciálnych diét sú stovky, detoxikačných diét a potravín takisto a zaručené návody ako schudnúť, ktoré sú niečo ako lep na kliky a ktoré sa dajú dookola recyklovať, len v podobe trošku iného kontextu a nadpisu, tiež. Dnes to bude mrkvová diéta, zajta detoxikačné kiwi a na ďalší deň uhorková 28-dňová diéta so zaručenými výsledkami v podobe schudnutia. Áno, naozaj schudneš, stačí sa na to pozrieť kritickejším okom. Ak každý deň konzumuješ kalórie pod bazálny metabolizmus, je jasné, že kilá idú dole. Okrem toho si nádherne rozhádžeš hormóny, zničíš zdravie, pokazíš metabolizmus a po skončení diétky si tam, kde si aj bola, ba dokonca si na tom ešte horšie. Nasledovať nejakú nezmyselnú diétu založenú na hlúpostiach najhrubšieho zrna je však jednoduchšie, než svoj drahocenný čas venovať čítaniu si o kalóriach, kalorickom deficite a makronutrientoch, aby ľudia chápali, o čom celé chudnutie je, na čom je založené a že v diéte nemusia jesť iba tilapiu bez soli a korenia osemkrát denne. Len škoda, že spomínané veci majú na Slovensku vždy zaručený úspech.

Klamstvá, pofidérne fitnesky či zapredanosť vo fitness priemysle. Vládne ignorantstvo, nevedomosť alebo hlúposť?

 

 

Takisto si myslím, že ak sa snaží niekto pomôcť v rámci rôznych fitness tém, nemôže hrdo napísať, že: bezvýznamný piesok = sacharidy“ Nejde len o hlúposť, ale takýmto štýlom sa len šíria dezinformácie a ku žiadnej náuke to nevedie. Keď však ľudia dokážu natlačiť svoj obsah do komerčných relácií či pofidérnych mienkotvorných médií, žiaľ, nikdy, opakujem, nikdy sa situácia na Slovensku nezlepší. Nuž, neplatí, že ja som tréner/kulturista/fitneska/bikinárka, mne môžeš veriť. A je veľká škoda, že to neplatí.

 

Gély na zoštíhlenie bokov?

Klamstvá, pofidérne fitnesky či zapredanosť vo fitness priemysle. Vládne ignorantstvo, nevedomosť alebo hlúposť?

Korzety sú na Slovensku a v Česku nový nevydarený trend. 

Klamstvá, pofidérne fitnesky či zapredanosť vo fitness priemysle. Vládne ignorantstvo, nevedomosť alebo hlúposť?

 

Keď  popredná fitneska ukradne niekomu inému fotku, no nevšimne si, že je na nej tag.

Klamstvá, pofidérne fitnesky či zapredanosť vo fitness priemysle. Vládne ignorantstvo, nevedomosť alebo hlúposť?

 

Angelina má tak silné nohy, že sa pod ňou ničí podlaha.

Klamstvá, pofidérne fitnesky či zapredanosť vo fitness priemysle. Vládne ignorantstvo, nevedomosť alebo hlúposť?

 

Keď ich zadky sú tak guľaté, že zmiznú aj čiary na stene

Klamstvá, pofidérne fitnesky či zapredanosť vo fitness priemysle. Vládne ignorantstvo, nevedomosť alebo hlúposť?

 

Konečne, produkt storočia! Zajesť koláč FATFIGHTEROM a je po probléme...

Klamstvá, pofidérne fitnesky či zapredanosť vo fitness priemysle. Vládne ignorantstvo, nevedomosť alebo hlúposť?

 

A že to s Photoshopom bola len náhoda... Nuž, nebola. 

Klamstvá, pofidérne fitnesky či zapredanosť vo fitness priemysle. Vládne ignorantstvo, nevedomosť alebo hlúposť?

Klamstvá, pofidérne fitnesky či zapredanosť vo fitness priemysle. Vládne ignorantstvo, nevedomosť alebo hlúposť?

Klamstvá, pofidérne fitnesky či zapredanosť vo fitness priemysle. Vládne ignorantstvo, nevedomosť alebo hlúposť?

 

Keď si bikiny fitnesky funkčne žuvkajú...

Klamstvá, pofidérne fitnesky či zapredanosť vo fitness priemysle. Vládne ignorantstvo, nevedomosť alebo hlúposť?

 

Žiaľ, ani niektorí slovenskí doktori nemusia mať pravdu.

Klamstvá, pofidérne fitnesky či zapredanosť vo fitness priemysle. Vládne ignorantstvo, nevedomosť alebo hlúposť?

 

... a je toho pochopiteľne viac. Verte nám, článok na túto tému sme nechceli publikovať. Nechceli sme sa zapodievať tým, s čím možno nič nespravíme. Nechceme v žiadnom prípade šíriť nejakú negativitu - o tom zdravý životný štýl a radosť z neho, rozhodne nie je. Avšak situácia je tak zlá a zdá sa, že sa len a len zhoršuje, že sme ho uverejnili. Vieme, že niektorí nebudú nadšení a povedia si, že len závidíme, ale myslíme si, že mnohí s nami budete súhlasiť. Chceme jednoducho poukázať na odvrátenú stranu fitness priemyslu, ktorú mnohí neradi vidia. A po ďalšíkrát opakujeme, česť výnimkám. Ak sa ťa však nič z tohto netýka, nemáš byť prečo dotknutý(á). Na záver len dodám, robte si research, neverte všetkému, čo uvidíte v televízii, nekupujte AB Generators za 99,99 €, zapamätajte si, nie všetky fitness weby na svete ponúkajú informácie tak, aby seriózne pomohli ľudom, nie každý, kto má super formu, má aj vedomosti, a nie každý, kto si dá prívlastok fitness tréner a výživový poradca, poskytuje kvalitné informácie. Otvorte oči, zostaňte open-minded, užívajte si cvičenie, stravovanie a fitness. Je to životný štýl, ktorý mnohí ničia. Zostaňte Fit & Fresh! 

 

Bavia ťa články na Fitculte a chceš vedieť, prečo využiť aj náš Online Coaching, resp. poradenstvo? 10 dôvodov nájdeš v tomto článku a zistíš, že možno toto je konečne pre teba tá správna spolupráca, ktorú hľadáš a potrebuješ. Ak chceš, môžeš sa stať aj Premium užívateľom, podporiť našu prácu a získať ešte viac faktov a zaujímavostí.
Ak sa ti článok páči, podpor ho:
Diskusia
Diskusia je len pre prihlásených
31 komentárov
Zoradiť komentáre podľa obľúbenosti času pridania
avatar
Stanislavajur3. február 2016, 11:53

Vy ste najviac TOP. Tlieskam za tento článok!
AMEN!!!!!!!!

182 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Matyaz3. február 2016, 14:07

Palec horec fitcult squad, super clanok.

99% svk&cz "fitness trenerov" by si mali napozerat aspom 10hodin (aj viacej) videi od omar isuf, elliot hulse, matt ogus,silent mike ci strength camp a potom by nepisali po socialnych sietach take kokotiny a nepublikovali nezmyselne clanky o dietach, cvikoch atd.

Ked vidim chlapcov vo fitkach si mixovat sejk 3mikrosekundy po odcviceni (este predtym ako vojde do sprchy), alebo tlacit do seba vselijake predtreningove pumpy, stimulanty ci ake dalsie kokotiny neviem ci mam plakat alebo sa smiat.

Rovnako mi je do smiechu ked vidim fitness trenera aka bodybuildera ako si pocas trenovania neuvedomeleho obcana zacne vytahovat krabicky s jedlom lebo ved uplynula 3hodinova doba a jeho telo pomaly zacina metabolicky stagnovat (lebo UZ tri hodiny nic nejedol) a zacinaju sa mu spalovat drahocenne svalove prirastky :D

Problem je, ako pises saj, nikto si to nezoberie k srdcu pretoze ved takto to funguje u kazdeho kamarata/kulturistu co cvici a pisu to aj v muscle & fitness tak preco by som mal ja nieco menit.

Ja som tiez takmer rok fungoval na 6tich jedlach denne lebo som tiez tomu veril a fungovalo to. Az ked som si na internete (a prave aj od vyssie spomenutych youtuberov) nenasiel relevantne clanky/videa, co je to iifym & IF atd. a to mi otvorilo oci.

Moja pointa je, ze kazdy na to musi prist sam, ti viacej sikovnejsi na to pridu skor a ti menej neskor pripadne aj nikdy :-)

AMEN :D

60 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Miso3. február 2016, 16:59

Až ma zahrialo na duši, keď som to dočítal. :)

22 Odpovedať · Nahlásiť
3. február 2016, 23:08

Minule som prebehol okolo TV a započul som toho veľmi uznávaného "doktora Bukovského" ako vraví o chudnutí:"Nie je dôležité koľko za deň toho zjete, ale kedy to zjete..." ďalej som už našťastie nepočul :D

20 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
decko3. február 2016, 22:41

Neskutocny big up za tento clanok. Osobne najviac ma serie ked sa ma niekto spyta ako casto jem, ja poviem ze 16h nejem, 8h jem; a uz sa to sype a spomalovanie metabolizmu a stracanie proteinov a neviem co vsetko. Jednoducho dam link na clanok od vas a vsetko je vyriesene. Dakujem!

12 Odpovedať · Nahlásiť
6. február 2016, 19:00

Vynikajúci článok! Dneska môže byť trénerom za 450 € v podstate hocikto a potom to tak vyzerá. Sú aj takí experti, ktorí tvrdia, že aminokyseliny sú len pre profíkov, že treba ísť hlavne do tukov, že dôležité je cvičiť najmä brucho, alebo, že z tvarohu sa priberá. Ale svoju vlastnú kategóriu majú aj tí biohackeri, napr. Dušanko Plichta, ktorí tvrdí, že sacharidy je najlepšie jesť až večer.

6 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
ptrklr3. február 2016, 19:08

Kvoli tomuto clanku som sa normalne registroval na refresher.sk.
Som velmi rad, ze ste sa "odvazili" tento clanok zverejnit, myslim ze vela fit trenerov naozaj nebude moc rada a vela ludi po precitani urcite porozmyslaju a otvoria si trochu oci a spravia si aky taky research. Ja osobne robim len kardio (beh, bike, plavanie, bezky) takze moc sa ani nepozeram po nejakych specialny pripravkoch ale zatial vsetko snazim prijat cez stravu. Nemam ziadne odborne vzdelanie ale myslim, ze zdravy rozum a trosku casu na internete mi dalo dost dobry zaklad na to aby som aspon rozumel zakladnym veciam a vedel v akych hodnotach sa mam pohybovat aby som ziskaval energiu na cinnost ktoru prave robim.
Dakujem este raz za clanok, ocenujem objektivnost.

6 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
MatejK11. február 2016, 13:26

Super Clanok ako vela dalsich, mam ale otazku alebo skor navrh na dalsi clanok, ze ktore zdroje su podla Vasho nazoru hodnoverne, ako napr knihy o vyzive a stravovani, stranky, treneri, odbornici, ktorymi sa mozeme bezpecnejsou formou inspirovat. Ci uz na slovenskej alebo zahranicnej scene.

6 Odpovedať · Nahlásiť
4. február 2016, 17:01

Tleskám!
Mediální svět je plný amatérských rad a návodů, fitness a zdraví nevyjímaje. A převažuje v něm ignorantství, nevzdělanost i hloupost. Neustále mne udivuje, že při všech možnostech, které internet nabízí, se najde stále dost těch, kteří skáčou z jedné blbosti na druhou, aniž by si je prověřili. Internet je výborná pomůcka, ale jen pro toho, kdo se v problematice orientuje nebo si dá trochu námahy, aby čerpal z relevantních zdrojů.
K poselství článku: intenzivně sportujte a jezte střídmě, pestře a kvalitně! Nic lepšího doposud nikdo nevymyslel.

4 Odpovedať · Nahlásiť
5. február 2016, 23:57

Jako kdyby to bylo z mych ust napsane...

3 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
velmipohodlne3. február 2016, 21:12

Skvely clanok, ja by som len chcel povedat ze na slovensku vam firmy ako amway, herbalife a ine sracky daju certifikat vyzivoveho poradcu len tak za nic. Teda pokial im zaplatite 80 €. Skvela vec

3 Odpovedať · Nahlásiť
3. február 2016, 17:17

Prvý článok ktorý je celkom dlhý a zaujal ma natoľko aby so ho dočítal ... ozaj super popísané a super článok

2 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Dreamer3. február 2016, 21:52

Fajn článok. Ešte by sa tu ale hodilo zaradiť nezmyselný fenomén zvaný "DETOX"

2 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
necis4. február 2016, 7:02

detoxu sme sa už v samostatnom článku venovali, nech sa páči.... http://fitcult.refresher.sk/223/Detoxikacne-caje-na-chudnutie-a-iny-detox-alebo-novy-trend-pre-zaslepenych-ludi

1 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Dreamer4. február 2016, 11:42

Jasne, to som už čítal. Myslel som to tak, že by sa to patrilo aspoň v pár vetách spomenúť aj tu v tomto článku. :)

0 Odpovedať · Nahlásiť
5. február 2016, 11:15

Jop, čím déle se ve fitness pohybuji tím větší hrůza. Výživoví poradci co dohání kliety do nemocnice, k nechuti ke cvičení. Trenéři co po absolvování kurzu okamžitě radí jak a co, přitom co si budem povídat, kvalitních kurzů je jak šafránu a na spoustě z nich přednáší lidi, co sami ví kulový a materiály postahovali kde sa dalo. Tfuj. Je to smutný :-(

2 Odpovedať · Nahlásiť
3. február 2016, 15:05

Najlepší článok čo som čítala na túto problematiku ! Skvelé a bohužial smutné ako 2/3 "motivátorov" zarábajú na zdravotných problémoch iných..

1 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Wolf7546. február 2016, 12:45

Fúha tak toto je už moc... ľutujem ženy ktoré sa dostali k niečomu takému..obrovský BIG LIKE za tento článok

1 Odpovedať · Nahlásiť
5. február 2016, 10:47

Super článek, s názory v něm se plně ztotožňuji.

1 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
slovakiachips3. február 2016, 16:20

dakujem za super clanok

1 Odpovedať · Nahlásiť
3. február 2016, 14:26

Vidím to úplne podobne ...palec hore

1 Odpovedať · Nahlásiť
3. február 2016, 12:16

Skvělí článek ! a bohužel pravdivý :/ někdy jako by lidé neměli své hlavy a věřili všemu co vidí nebo slyší

0 Odpovedať · Nahlásiť
Paťo Skaloš4. september 2016, 0:33

Ako vidím všetci vám dávajú za pravdu, každopádne netreba veriť všetkému a taktiež mám veľa pochybností vo vašom článku...Keď sa pozriem na screen "následky diety" ako komentáre na webe, všetky komentáre sú pridané pred 58min, 1h, 4h..?Osobne si nemyslím že za 4 hodiny 4 ľudia pridajú negatívnu recenziu s deštruktívnymi následkami na organizmus, či?...Ak by som mal čas prezriem si viac fotiek, či nie sú upravené vami, ale to neriešim. Za to že sa tvárite že rozumiete ľuďom a hovoríte pravdu, to môže byť práve naopak

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Lucifuk1. september 2016, 16:33

Ja osobne vidim najvacsi problem v tom, ze vyssie spomenutym pseudotrenerom a pseudovyzivovym poradcom sa ozyvaju prevazne bezni ludia, ktori chcu schudnut, alebo si zmenit postavu, ale inak sa tejto problematike absolutne nevenuju. Takze nevedia objektivne zhodnotit, ci je jedalnicek alebo treningovy plan ok. Je to proste ako vsetko ostatne len o tom zarobit prachy na ludskej nevedomosti.

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
angryfart5. február 2016, 6:57

No tohle je teda masakr

0 Odpovedať · Nahlásiť
5. február 2016, 9:55

To je skvělej článek! Děkuju za mě a ostatní poctivý a normální trenéry (je nás bohužel opravdu málo) .... Televize a internet je jeden velkej klam....a bude hůř!

0 Odpovedať · Nahlásiť
Alejandra Tejchmanová7. február 2016, 23:02

díky za to, kdybych mohla každého donutit, aby si to přečetl, udělám to..mohla bych se jen zeptat, když lehce hejtujete trenérské kurzy, měli by jste nějaký dobrý k doporučení? Pod vedením koho? dlouho dlouho si chci kurz chtěla udělat, ale když to vidím...
Díky!

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
michalpalenik24. marec 2016, 18:38

Dobrý deň, chválim článok. Poznámka: Z tohoto dôvodu spúšťame projekt Planeat www.planeat.sk, Slovenskú spoločnosť pre športovú výživu -čoskoro- Mgr. Michal Páleník

-1 Odpovedať · Nahlásiť
4. február 2016, 17:01

Tleskám!
Mediální svět je plný amatérských rad a návodů, fitness a zdraví nevyjímaje. A převažuje v něm ignorantství, nevzdělanost i hloupost. Neustále mne udivuje, že při všech možnostech, které internet nabízí, se najde stále dost těch, kteří skáčou z jedné blbosti na druhou, aniž by si je prověřili. Internet je výborná pomůcka, ale jen pro toho, kdo se v problematice orientuje nebo si dá trochu námahy, aby čerpal z relevantních zdrojů.
K poselství článku: intenzivně sportujte a jezte střídmě, pestře a kvalitně! Nic lepšího doposud nikdo nevymyslel.

-1 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Lukas Greg21. február 2016, 18:17

Ten první jídelníček se ke mě dostal minulý rok, od 'známé', která se dala taky na bikiny a toto radila všem...ale když koukám, že jméno je zamazáno, tak necháme v tajnosti no, ale zasmál jsem se dost :D. Snad se holka poučila už...

-2 Odpovedať · Nahlásiť
Modrej Milouš8. jún 2016, 16:49

Adenike je už takový veřejný tajemství :D

-4 Odpovedať · Nahlásiť