Vynikajúci herec Christian Bale a jeho extrémne premeny postavy v rámci filmových adaptácií

Posilňovanie
Pridané 24. jún 2015, 13:09, autor: Simon K.

Jeden z najlepších hercov súčasnosti, Christian Bale, je charakteristický predovšetkým tým, že dokonale dokáže zahrať najrôznejšie postavy a do každej sa vžije úplne, ale úplne na 100 %. Už v trinástich rokoch, kedy sa dostavil na konkurz filmu Empire of the Sun režírovaný velikánom Stevenom Spielbergom, si uchmatol hlavnú rolu spomedzi zhruba 4000 detských kandidátov. Americké psycho, Mechanik, Batman začína, Dokonalý trik, Fighter, tieto všetky, a samozrejme kopec ďalších filmov, posunulo vnímanie ľudí niekde úplne hore, a tak sa Chris postupne stal najuznávanejším a najobľúbenejším hercom. Keďže sme na Fitculte, nejdem rozoberať jeho kariéru v rámci sveta filmov, ale pozrieme sa na tie najvýraznejšie premeny, ktorými si Bale prešiel počas natáčania niekoľkých snímkov. A ver, že tie premeny stoja za to!

 

American Psycho / Americké psycho (2000)

Vynikajúci herec Christian Bale a jeho extrémne premeny postavy v rámci filmových adaptácií

 

Vycibrený vkus, materializmus, život v Manhattane, práca na burze a k tomu všetkému krvavé zabíjanie ľudí. Na túto rolu, ako aj na každú ďalšiu, sa Christian pripravil dokonale. Ako sa sám vyjadril v jednom z rozhovorov, Christian nemal vo zvyku chodiť do posilňovne tak často a bolo to pre neho veľmi neprirodzené. Keď cvičil, musel prestať myslieť na všetko, pretože keď začal premýšľať, že namiesto toho, aby skočil do podniku na drink, cigaretu či si užíval dobrý obed, má makať vo fitku, nebol dvakrát nadšený. Posledné 4 mesiace pred natáčaním trávil v posilňovni 3 hodiny s osobným trénerom, cvičil 6x v týždni a jeho hmotnosť bola 81kg. 

 

 

The Machinist / Mechanik (2004)

Vynikajúci herec Christian Bale a jeho extrémne premeny postavy v rámci filmových adaptácií

 

Osamelý Trevor Reznik, pracujúci v dielne pri sústruhu, trpiaci nespavosťou, ktorá ho núti pochybovať o vlastnej príčetnosti. Rola, ktorá sa nezaobišla bez povšimnutia. Dôvodom je hlavne extrémne vychudnutá postava a drastické zníženie hmotnosti Christiana. Schudol ~28kg a dostal sa na hmotnosť 54kg. Režisér ani nechcel, aby mal tak nízku váhu a snažili sa vymyslieť spôsoby, ako vychudnutý výzor herca vytvoriť, napríklad pomocou body double (iný herec, ktorý by nahradil jeho telo), CGI či rôzneho make-upu. Jedného dňa sa však ukázal v štúdiu takto a všetko bolo vyriešené. Jeho pestrá strava pozostávala z konzervy tuniaka, čiernej kávy, jablka a šalátov počas štyroch mesiacov. 

 

"Vedel som, že potrebujem zhodiť nejaké kilá, len som nevedel koľko presne, aby to vyzeralo tak, ako som si zhruba predstavoval, že by moja postava mala vyzerať. Mal som fotku Hanka Williamsa (spevák, skladateľ) keď mal len 29 rokov, ale vyzeral na 50, asi hlavne kvôli drogám. Bola to fotka po tom, čo sa dostal z väzenia, len pár mesiacov pred tým, než zomrel. Bol bez trička a vyzeral naozaj ako taký vrak, úplne vychudnutý. V duchu som si však hovoril, že taká postava by sa dosť hodila do scenára, a to by mal byť ten pravý Trevorov imidž. Tak som proste chudol a chudol."

 

Bude to znieť divne, no Christian nebol ani pod odbornou starostlivosťou lekárov. "Ľudia mi hovorili, že by som mal, no ja som sa cítil v pohode. Diétológ mi však aspoň povedal, aké vitamíny by som mal doplniť, a tak som ich dopĺňal tabletkami. Ja neviem, možno je to moja hlúposť alebo akýsi pocit neporaziteľnosti. Avšak, cítil som, že by som to mohol dosiahnuť bez nejakých väčších problémov."

 

Batman Begins / Batman začína (2005)

Vynikajúci herec Christian Bale a jeho extrémne premeny postavy v rámci filmových adaptácií

 

Christian ako Bruce Wayne, hrdina z Gotham City, ktorý stvárnenie Batmana obohatil o charizmu, emócie a ľudskosť. Po Mechanikovi ďalšia extrémna premena. Za 5 mesiacov pribral okolo 45kg. Počas toho do seba tlačil okrem iného aj pizzu, zmrzlinu, šišky a kalóriami nešetril. Mával časté zmeny nálady a cítil, že telo dostáva riadne zabrať, no keď si uvedomil, akú rolu ide hrať, nebolo to také hrozné. Jeho hmotnosť sa počas natáčania nakoniec ustálila na 86kg, keďže režisér Christopher Nolan chcel, aby trošku schudol. "Režisér sa obával viac než ja, čo sa týka nabratia hmotnosti. Volával mi, že ako som na tom s váhou. No bolo to patetické, ledva som spravil kľuk, čo bolo pre dosť smiešne, keďže som mal byť Batman. Mali sme však dosť času na to, aby som pribral."

 

 

Terminator Salvation (2009)

Vynikajúci herec Christian Bale a jeho extrémne premeny postavy v rámci filmových adaptácií

 

Podarí sa Johnovi Connorovi zastaviť stroje pred prevzatím úplnej kontroly nad svetom po nukleárnom holokauste? Práve toto zistíš vo filme, kde Bale pribral z 59kg na 86kg. Viac informácii ohľadne premeny nie je známych, no je potrebné ju spomenúť, kvôli nadchádzajúcej premene vo filme The Fighter.

 

 

The Fighter (2010)

Vynikajúci herec Christian Bale a jeho extrémne premeny postavy v rámci filmových adaptácií

 

Chris ako brat Mickyho Warda (Mark Wahlberg), snažiaci sa spraviť z neho profesionálneho fightera. Jeden z najlepších hereckých výkonov Christiana treba jednoducho vidieť. Ako inak, aj v tomto filme je jeho postava spojená s veľkou premenou postavy. Zhodil značnú časť kilogramov a jeho tréningy pozostávali najmä z boxovania - predsa len, boxovať musel vedieť, ale tiež behania. Počas chudnudia sa však nehľadel na váhu a čísla, jednoducho šiel dole dovtedy, kým podľa neho nemal ten pravý look pre Dickyho. Nechcel to však preháňať, kedže by následne nedokázal poriadne boxovať a trénovať. Presnú hmotnosť neuvádza, rovnako, ako žiadny relevantný zdroj, no myslím, že sa stačí pozrieť na obrázok vyššie a domyslieť si. Tip: 65kg

 

 

The Dark Knight Rises / Návrat Temného rytiera (2012)

Vynikajúci herec Christian Bale a jeho extrémne premeny postavy v rámci filmových adaptácií

 

Opäť rola Batmana a minulé skúsenosti Christiana už tak trochu uľahčili cestu za priberaním. Tentoraz pribral 23kg, teda zo 63kg na 86kg. Cvičil, svalová pamäť existuje, ako sme si už v jednom článku vysvetľovali, no a teda nejakú tú svalovú hmotu nabalil tiež.

 


American Hustle / Špinavý Trik (2013)

Vynikajúci herec Christian Bale a jeho extrémne premeny postavy v rámci filmových adaptácií

 

Tentokrát sa priberalo, a fakt že dosť, čo vyústilo k poriadnemu pupku. Jedol veľa šišiek, cheeseburgerov a v podstate čokoľvek, čo mu prišlo pod ruku. Z 84kg sa vyfešákoval až na 103kg. Zaujímavosťou je, že nemusel pribrať takú hmotnosť, no jednoducho cítil, že to filmu len pridá. Po filmovom interview sa Bale vyjadril takto: "Zistil som, že som pribral ako Santa Claus. Zrazu mám také brucho, čo vytŕča von... stále si nie som schopný obliecť džínsy."

 

Vynikajúci herec Christian Bale a jeho extrémne premeny postavy v rámci filmových adaptácií

 

Pýtaš sa, kde zostal film Rescue Dawn (2006)? Príbeh, v ktorom sa ocitá v zajateckom tábore, nevzdáva sa a bojuje o svoj život. Aj keď si mnohí podľa fotografií a záberov z filmu myslia, že Bale opäť schudol množstvo kilogramov, nie je to úplne tak. Samozrejme nejaké kilá zhodil, ale prevažnú časť práce, ako hovorí v jednom z rozhovorov, môžeme pripísať výbornej práci maskérov a make-upu. 

 

Aktuálne vyzerá Christian opäť "normálne" a nie je vypapaný ako v American Hustle. Uvidíme, akou filmovou rolou či extrémnou premenou nás prekvapí nabudúce. V každom prípade, podobné skákanie váhy nie je určite zdravé, avšak nie sme tu na to, aby sme súdili hollywoodskych hercov. Mnoho z nich má svojich trénerov, lekárov, ktorí im predpisujú presné množstvá dávok steroidov či rozpisy látok (teraz hovorím všeobecne). Áno, síce minimálne diskutovaná téma, ale len slepý a neznalý problematiky bude tvrdiť niečo iné, navyše, je to pre nich absolútne normálne a bežné. To už však decentne odbáčam. Christian Bale má za sebou množstvo tréningov, veľa kalorických reštrikcii v rámci premien, ale niekoľkokrát sa ocitol aj v kalorickom nadbytku, a to nie zrovna kvalitnými potravinami. To všetko však vyústilo v kopec premien, (aj) vďaka ktorým si toto meno zapamätá každý. Bola to práve premena na Mechanika, ktorá ti vyrazila dych najviac?

Ak sa ti článok páči, podpor ho: