Je na vozíčku, ale aj tak zvládol extrémne náročný Ironman Triatlon. A to vďaka skvelému bratovi!

Šport
Pridané 5. september 2014, 11:24, autor: Simon K.

Je na vozíčku, ale aj tak zvládol extrémne náročný Ironman Triatlon. A to vďaka skvelému bratovi!

 

Ako vyplýva už zo samotného názvu, v tomto športe slečinky nevydržia príliš dlho. Ironman Triatlon je sakra ťažký a musíte byť v skvelej kondícii a dobre fyzicky pripravení, aby ste sa dostali až do samotného cieľa, kde asi od únavy rovno padnete na zem. Triatlon má mnoho podôb, no práve tento patrí k tým najťažším. Ako určite viete, skladá sa, ako je jasné z názvu, z troch úsekov, a to z plávania, jazdy na bicykli a behu. Celý závod prebieha práve v tomto poradí bez akýchkoľvek prestávok. Ten, ktorý sa konal len nedávno, mal tieto kritériá- plavecká časť bola dlhá necelé štyri kilometre, jazda na bicykli mala vzdialenosť 180 kilometrov a nakoniec museli účastníci podstúpiť beh dlhý 42 kilometrov. Poriadne vzdialenosti, čo poviete? Väčšina ľudí na svete by nemala šancu, ale človek, ku ktorému bol osud krutý a posadil ho na vozíček, dokázal zvládnuť celú trať! A to vďaka svojej milovanej dvojičke, bratovi Steen Mondrup-ovi.

 

Steen a Peder Mondrup sú dvojičky, no na každého z nich sa osud usmial inak. Kým Steen je športovec telom i dušou, Peder trpí mozgovou obrnou, ktorá spôsobila jeho pohybový hendikep a skončil tak na vozíčku. Napriek tomu sa tento bojovník stal prvým človekom s týmto ochorením, ktorý zdolal Ironmana. Jeho brat ho sprevádzal na úplne každom kroku a spoločnými silami sa dostali až do cieľa. Trvalo im to 15 hodín, 32 minút a 48 sekúnd, avšak čas v tomto prípade nehral absolútne žiadnu úlohu. Išlo tu o jeden, respektíve dva obrovské športové výkony, ktoré nevidíme zrovna každý deň, a takisto aj o jedno krásne gesto priateľstva a rodinnej lásky medzi dvojičkami. V cieľovej rovinke ich samozrejme vítal rozbúrený dav, ktorý im dodal v posledných metroch ešte nejakú tu energiu a hlavne vyvoval zážitok, na ktorí bratia už do smrti nezabudnú.

 

Je na vozíčku, ale aj tak zvládol extrémne náročný Ironman Triatlon. A to vďaka skvelému bratovi!

 

Nebola to však ich prvá spolupráca. Sú známi pod prezývkou Team Tvilling (dánsky výraz pre dvojičky) a absolvovali už spolu niekoľko športových aktivít a maratónov a pripravovali sa tak postupne na ten najťažší, teda Ironman. Vráťme sa však ešte k úplnému začiatku. Chalani urputne bojovali už od samotného počiatku ich životov, keď sa narodili predčasne. Písal sa vtedy rok 1980 a obaja vážili zhodne iba niečo pod 1200 gramov. Peder v tom okamihu trpel nedostatkom kyslíka a už všetci vieme, čo to malo za následok. Áno, bol odkázaný do konca života na invalidný vozík. Ako som už ale spomínal, tento fyzický hendikep ho v žiadnom prípade nezastavil a užíva si život plnými dúškami a zvládol s bratom aj obávaný triatlon.

 

Ich vzťah je naozaj závideniahodný, čo potvrdil aj Steen: "Som naozaj veľmi šťastný, pretože vďaka nemu vidím v živote len tie pozitívne veci a nezaťažujem sa zbytočnosťami." Bratia chcú svojimi činmi samozrejme podporiť aj ostatných hendikepovaných ľudí a ukázať im, že keď sa chce, dá sa všetko. Zdolaním Ironmana tak ich cesta vôbec nekončí a majú veľké plány. Chcú do roku 2015 založiť centrum pre hendikepovaných ľudí, kde sa budú spoločne pripravovať na triatlonové závody a baviť sa tak športom. Nám nezostáva už nič iné, ako im zaželať veľa šťastia a množstvo zdolaných kilometrov!

 

Je na vozíčku, ale aj tak zvládol extrémne náročný Ironman Triatlon. A to vďaka skvelému bratovi!Je na vozíčku, ale aj tak zvládol extrémne náročný Ironman Triatlon. A to vďaka skvelému bratovi!Je na vozíčku, ale aj tak zvládol extrémne náročný Ironman Triatlon. A to vďaka skvelému bratovi!Je na vozíčku, ale aj tak zvládol extrémne náročný Ironman Triatlon. A to vďaka skvelému bratovi!Je na vozíčku, ale aj tak zvládol extrémne náročný Ironman Triatlon. A to vďaka skvelému bratovi!Je na vozíčku, ale aj tak zvládol extrémne náročný Ironman Triatlon. A to vďaka skvelému bratovi!Je na vozíčku, ale aj tak zvládol extrémne náročný Ironman Triatlon. A to vďaka skvelému bratovi!Je na vozíčku, ale aj tak zvládol extrémne náročný Ironman Triatlon. A to vďaka skvelému bratovi!Je na vozíčku, ale aj tak zvládol extrémne náročný Ironman Triatlon. A to vďaka skvelému bratovi!Je na vozíčku, ale aj tak zvládol extrémne náročný Ironman Triatlon. A to vďaka skvelému bratovi!Je na vozíčku, ale aj tak zvládol extrémne náročný Ironman Triatlon. A to vďaka skvelému bratovi!

Ak sa ti článok páči, podpor ho: